Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
02

października
środa


19:00

Cricoteka

Koncert

Why Patterns?

KUP BILET
PROGRAM

Morton Feldman – Why Patterns? (1978) 29’

Lucia Dlugoszewski – Tight Rope* (1968) 15’ [premiera polska]

Lucia Dlugoszewski – Openings of the (Eye)* (1951) [premiera polska]

  1. Discovery of the Minotaur
  2. Disconsolate Chimera
  3. Ritual of the Descent
  4. Goat of the God
  5. Eros, the Firstborn



WYKONAWCY

  • Hashtag Ensemble
  • Marta Kosieradzka - taniec

Projekt realizowany we współpracy z Bôłt Records.

* Nuty pozyskane dzięki uprzejmej pomocy dr Libby Smigel i Biblioteki Kongresu oraz Katherine Duke i Erick Hawkins Dance Company. Licencja od Erick Hawkins Dance Foundation, Inc.



Z awangardowych twórców polskich festiwal zaprezentuje przede wszystkim twórczość działającej w Stanach Zjednoczonych Lucii Dlugoszewski. Kompozytorki, której twórczość jest w naszym kraju zupełnie jeszcze nieznana. Dopiero po zeszłorocznych staraniach udało się doprowadzić do odnalezienia nut zmarłej w 2000 roku kompozytorki (wkrótce zostaną one również wydane). Dzięki temu w ramach Sacrum Profanum będzie można usłyszeć aż trzy jej kompozycje, w tym kompozycja opracowana przez Hashtag Ensemble. Jej wykonaniu towarzyszyć będzie improwizowany taniec. Muzyka Dlugoszewski bardzo często powstawała do choreografii jej męża - Ericka Hawkinsa. Jej twórczość z uwagi na nowatorstwo brzmieniowe stawia się w jednym rzędzie z muzyką Harry’ego Partcha, Pauline Oliveros i Moondoga.

Zaprezentujemy również Mortona Feldmana – przedstawiciela eksperymentalnej kompozytorskiej szkoły nowojorskiej. To w tym środowisku poznali się z Dlugoszewski. Feldman pisał muzykę cichą, wolno się rozwijającą, o niezorganizowanej rytmice, z rozmyciami w wysokościach dźwięków. Usłyszymy utwór Why Patterns? na trio z 1978 roku.

Miejsce

Cricoteka

Sprawdź na mapie

Cricoteka zajmuje się organizacją wystaw, sympozjów, spektakli, warsztatów i spotkań oraz wydaje publikacje poświęcone sztuce. Jej siedzibą jest „opakowana” w nowoczesną konstrukcję dawna elektrownia w Podgórzu. Sale wystawowe zawisły tu nad dachem historycznego budynku, a z położonej na najwyższej kondygnacji kawiarni można podziwiać panoramę miasta rozciągającego się po drugiej...