Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
06

grudnia
niedziela


20:00
online

Vastitas Borealis

KUP BILET
Vastitas Borealis, równina północna. Leży na wysokich szerokościach geograficznych północnych na Marsie. Jedna z najrozleglejszych depresji w Układzie Słonecznym. Jej przeciętna wysokość wynosi 4-5 kilometrów poniżej wysokości odniesienia. Ponad jej powierzchnię wznoszą się wydmy będące wynikiem kruszenia oraz wystające wzgórza – pozostałość dawnych kraterów. Najwyższym punktem Vastitas Borealis jest wygasły wulkan Olympus Mons – najwyższa góra w układzie słonecznym. Ma 21 229 m ponad wysokość odniesienia. Szczyt Olympus Mons ukryty jest w chmurach zestalonego dwutlenku węgla. Na Vastitas Borealis podziwiać można spektakularne burze piaskowe, wschody i zachody słońca oraz dwóch księżyców: Deimosa i Fobosa, latem zaś z powierzchni planety uwalnia się metan, a na niebie zaobserwować można rozległe pierzaste chmury dwutlenku węgla.

Pomysł na cykl utworów, a co za tym idzie na płytę zrodził się z jednej melodii, zagranej na wiolonczeli. “Skojarzyła mi się z czymś odległym, chłodnym i pustym ale również wciągającym i fascynującym” - wspomina Gucik. W rezultacie powstało dziesięć miniatur z których każda posługuje się ograniczonym zasobem środków rytmicznych, melodycznych, technicznych i kolorystycznych. Wiolonczela traktowana jest tutaj jako rodzaj syntezatora: każdy z utworów wykorzystuje inną barwę dźwięku, tylko w jednym, przedstawiającym Ziemię instrument potraktowany jest w sposób tradycyjny.

Koncert, będący jednocześnie premierą płyty wydanej przez IPT rec., zostanie zrealizowany w Galerii Autorskiej Bronisława Chromego w krakowskim parku Decjusza. Pawilon przebudowany z muszli koncertowej dysponuje odpowiednią akustyką (duży pogłos, ale pozbawiony charakterystycznego dla kościołów echa), a jego wygląd i eksponowane wewnątrz rzeźby Chromego tworzą idealną atmosferę.

Jakub GucikVastitas Borealis (2020) 40’ [premiera światowa]

Wykonawcy:
Jakub Gucik - wiolonczela

Projekt finansowany jest ze środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.
Partnerem projektu jest Fundacja im. Bronisława Chromego. Wydawca IPT rec.