Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
26

września 2019 czwartekCzas trwania
od: 2019-09-26
do: 2019-11-03

Galeria Bunkier Sztuki: Galeria Dolna

Wystawa

Sanktuarium

pasmo: Wydarzenia towarzyszące
Dodaj wydarzenie do swojej listy zainteresowań
Anna SztwiertniaSanktuarium

Wernisaż wystawy: 25 września 2019, godzina 18:00

Czas trwania: 26 września - 3 listopada 2019

Kuratorka: Anna Lebensztejn

Wystawa Sanktuarium jest pierwszą indywidualną prezentacją twórczości Anny Sztwiertni w publicznej instytucji kultury. Anna Sztwiertnia, absolwentka krakowskiej ASP, interesuje się duchowością i rytuałami, które przyczyniają się do jej rozwijania. Buduje ich nowe wersje, pozbawione sakralnej otoczki i oparte na emocjonalnym zaangażowaniu odbiorcy, oddziaływaniu na jego różne zmysły oraz zachętach do nawiązania bezpośredniego kontaktu z dziełem.

Na czas wystawy artystka przekształca Galerię Dolną w nową odsłonę legendarnego nowojorskiego Sanctuary Club, który działał w latach 1969–1972 w opuszczonym luterańskim kościele i był pierwszą tłumnie obleganą, pozbawioną zahamowań gejowską dyskoteką w Ameryce. Aranżuje podziemny labirynt, w którym za pośrednictwem obiektów, wideo oraz efektów dźwiękowych, świetlnych i cieplnych wiedzie od wrażeń sensualnych po doświadczenia czysto umysłowe. Przetwarza w nim motywy zaczerpnięte z chrześcijańskich obrządków, zabiegów uzdrowiskowych, formuł w duchu New Age oraz imprez rave i techno, rozwijając artystyczny, transowy rytuał, który pozwala wykroczyć poza doświadczenia codzienności.


              


Miejsce

Galeria Bunkier Sztuki: Galeria Dolna

Sprawdź na mapie

Krakowska galeria Bunkier Sztuki powstała w 1965 roku w pawilonie wystawowym przy pl. Szczepańskim 3a. Zaliczana jest do najważniejszych polskich instytucji prezentujących sztukę współczesną. Galeria promuje równocześnie artystów światowych oraz związanych z Krakowem. Jest to miejsce artystycznego eksperymentu, które daje możliwość doświadczenia różnorodności nowoczesnej sztuki.