Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
30

września 2017 sobota

18.00

Teatr Łaźnia Nowa

Spektralizm powstał we Francji wśród uczniów Oliviera Messiaena, w tym przede wszystkim Gérarda Grisey’a, jednak w Rumunii rozwijał się równolegle i niezależnie, przybierając szczególną formę. Zwięźle: spektralizm francuski jest matematyczny, a rumuński intuicyjny, można powiedzieć romantyczny. Teoretyzowanie na jego temat z pewnością fascynuje, ale przede wszystkim przekonuje muzyką. Fani współczesnej elektroniki powinni być usatysfakcjonowani, bo spektraliści stawiają na brzmienie. To oni dodali czwarty wymiar muzyce, obok wysokości, głośności i czasu trwania – głębię. Nie sposób mówić o muzyce rumuńskiej bez spektralizmu, ale i o spektralizmie bez Rumunii. Wśród kompozytorów warto wyróżnić też parę Iancu Dumitrescu i Any-Marii Avram, którzy przyjadą na festiwal wraz z ich własnym Hyperion Ensemble, w którego składzie grają m.in. fenomenalny teoretyk muzyki i perkusista Chris Cutler oraz saksofonista Tim Hodgkinson, obaj byli członkami legendarnego Henry Cow. Obecnie to Hyperion jest głównym popularyzatorem twórczości tych kompozytorów, często współpracującym z Ilanem Volkovem i awangardowymi muzykami. W Krakowie usłyszymy zestaw nowych utworów napisanych z myślą o tym koncercie i udziale specjalnych gości: Stephena O’Malley (Sunn O))), KTL), z którym już wielokrotnie występowali i po raz pierwszy Orena Ambarchiego (Nazoranai).

PROGRAM:

Iancu Dumitrescu – MEDIUM XII na solo kontrabas i instrumenty smyczkowe (1972-2017)
Ana-Maria Avram – Ellampsis IV na zespół i elektronikę
Iancu Dumitrescu – Sphaeroids na zespół i elektronikę
Ana-Maria Avram – AXIS na solo kontrabas
***
Ana-Maria Avram – Preambulations II na dwie gitary elektroniczne
Iancu Dumitrescu – Hidden Nebulae I na zespół i elektronikę
Ana-Maria Avram – Nouvel Archae na głos i elektronikę
Iancu Dumitrescu – Small Precipice (I) na zespół i elektronikę
Ana-Maria Avram – Metalstorm (V) na dwie gitary elektryczne, zespół i elektronikę

Hyperion International
Iancu Dumitrescu – dyrygent
Stephen O’Malley – gitara elektryczna
Oren Ambarchi – gitara elektryczna
Zach Rowden – kontrabas

Miejsce

Teatr Łaźnia Nowa

Sprawdź na mapie

Jedna z najmłodszych krakowskich scen. Od 2005 roku działa na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie. Oprócz spektakli odbywają się tu koncerty, spotkania i happeningi, realizowane są projekty łączące aktywność artystyczną i społeczną, często wychodzące poza przestrzeń teatru. Łaźnia Nowa należy do międzynarodowego stowarzyszenia Trans Europe Halles skupiającego instytucje kultury działające w przestrzeniach postindustrialnych, jest również organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera