Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
08

października 2016 sobota


18.00

Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Teatralna

Opera bez śpiewu, koprodukcja festiwalu Sacrum Profanum i agencji producenckiej Anna Gawlita Kijora Film. Multimedialne przedsięwzięcie „Opera o Polsce” stawia znak równości między różnymi dyscyplinami sztuki. To nietypowy spektakl, gdzie szereg dźwiękowych impresji oraz filmowych fragmentów pływa w mrocznej, drapieżnej muzyce. Fragmenty audycji radiowych i recytowane teksty dopełniają dźwięki Artura Zagajewskiego i miksowane na żywo projekcje fragmentów filmów dokumentalnych Piotra Stasika, który wspólnie z Piotrem Gruszczyńskim jest autorem libretta do spektaklu.

Twórcy zadają w Operze o Polsce szereg pytań dotyczących nas – Polaków i naszego stosunku do kraju, ale, jak sami piszą, „nie odnajdziemy tutaj łatwych odpowiedzi. W zamierzeniu obrazy, muzyka i słowo mają tylko przestrzeń do kontemplacji i namysłu, poszukiwań archetypów, symboli czy metafizyki, zaś widz ma się stać współtwórcą spektaklu, poszukać własnej opowieści o Polsce.”

Muzykę Zagajewskiego wykona specjalnie wyselekcjonowany ansambl (z m.in. Wojciechem Błażejczykiem i Michałem Górczyńskim w składzie) poprowadzi Maciej Koczur, teksty recytował będzie Wojciech Kalarus, choreografię natomiast opracowała Dominika Knapik. Spektakl jest współfinasowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


Piotr Stasik, Artur Zagajewski – Opera o Polsce (2016) 

kompozycja: Artur Zagajewski

reżyseria: Piotr Stasik

libretto: Piotr Stasik, Piotr Gruszczyński

scenografia: Michał Korchowiec

projekcje i montaż na żywo: Karol Rakowski

choreografia: Dominika Knapik


Wykonawcy

Wojciech Kalarus – aktor

Maciej Koczur – dyrygent

Barbara Mglej – skrzypce

Martyna Zakrzewska – syntezator

Wojciech Błażejczyk – gitary

Michał Górczyński – klarnety

Jakub Gucik – wiolonczela

Eneasz Kubit – akordeon ćwierćtonowy

Bartosz Sałdan – perkusja

 

koprodukcja festiwalu Sacrum Profanum i Kijora Anna Gawlita

współfinansowanie:

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Instytucja Filmowa „Silesia-Film”

 

Miejsce

Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Teatralna

Sprawdź na mapie

Centrum jest nowoczesnym obiektem światowej klasy, spełniającym wymagania międzynarodowych organizacji kongresowych oraz najwyższe standardy akustyki i mechaniki widowiskowej. Obiekt zaprojektowano tak, aby mógł gościć wszelkiego rodzaju kongresy, konferencje, koncerty, spektakle teatralne, wystawy i inne prestiżowe wydarzenia kulturalne oraz społeczne. Wysoki standard budynku plasuje go wśród najbardziej prestiżowych i ekskluzywnych centrów kongresowych Europy.