Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
02

października 2019 środa


16:00

Cricoteka

Dyskusja

Muzyka i migracja

pasmo: Wydarzenia towarzyszące
Dodaj wydarzenie do swojej listy zainteresowań
Dyskusja o twórczości muzycznej w dobie globalnej reorientacji*.

Rozmowa z Katarzyną Głowicką (Haga), Wassimem Ibrahimem (Kraków), Wojtkiem Blecharzem (Berlin) i Renāte Stivriņą (Kraków).

Prowadząca: Monika Żyła (Glissando, Berlin/Frankfurt nad Menem)

* We współpracy z magazynem Glissando.

Mobilność jest obecnie jedną z najważniejszych cech ekosystemu muzyki współczesnej. Nie tylko definiuje relacje pomiędzy twórcami, wykonawcami, instytucjami i słuchaczami. Wpływa również na to, jak kompozytorzy pracują i tworzą. Wyznacza ramy i określa zasięg twórczości muzycznej, jej recepcji i oddziaływania. Decyduje nawet tym, jak sfinansowane zostaną kolejne projekty artystyczne, z kim kompozytorzy nawiążą współpracę oraz kto w przyszłości usłyszy ich muzykę. Współczesna klasa kreatywna być może nawet silniej niż inne związana jest z byciem „pomiędzy” miejscami, społecznościami, instytucjami, kontekstami, kulturami.

Kondycja ta wymaga nieustannej adaptacji, umiejętności dostosowywania się, sprawnego żonglowania kodami kulturowymi i łatwego odnajdywania się w różnych środowiskach. Wzmożona mobilność, która na nowo definiuje pojęcia czasu i przestrzeni, związana jest również ze stałą obecnością w Internecie. W naszej dyskusji zastanowimy się nad tym, czy muzyka współczesna może być słuchana wszędzie tak samo, jak ciągłe przemieszczanie się wpływa na przesuwanie granic własnej tożsamości (zawodowej, artystycznej, społecznej, kulturowej, narodowej, genderowej), co twórczego może wyniknąć z pozornego konfliktu pomiędzy rzeczywistością a światem wirtualnym oraz jak instytucja festiwalu przyczyniła się do globalizacji muzyki współczesnej.

Miejsce

Cricoteka

Sprawdź na mapie

Cricoteka zajmuje się organizacją wystaw, sympozjów, spektakli, warsztatów i spotkań oraz wydaje publikacje poświęcone sztuce. Jej siedzibą jest „opakowana” w nowoczesną konstrukcję dawna elektrownia w Podgórzu. Sale wystawowe zawisły tu nad dachem historycznego budynku, a z położonej na najwyższej kondygnacji kawiarni można podziwiać panoramę miasta rozciągającego się po drugiej...