Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
03

października
czwartek


21:30

Małopolski Ogród Sztuki

PROGRAM

Paweł Romańczuk – Metale* (2019) 30’ [premiera światowa]

Artur Zagajewski – POWERBIT! (do fragmentów Innych ludzi Doroty Masłowskiej)* (2019) 30’ [premiera światowa]

WYKONAWCY


  • Artur Zagajewski - głos
  • Małe Instrumenty

* zamówienie festiwalu Sacrum Profanum

Artur Zagajewski – jeden z bardziej docenionych i nagradzanych polskich kompozytorów, który nie ustaje w poszukiwaniach dialogu swej twórczości z innymi dziedzinami sztuki i po prostu z popkulturą. Dobrymi przykładami tego są Opera o Polsce zrealizowana z Piotrem Stasikiem i Staloocy na dwa punkrockowe głosy i szereg innych instrumentów. Dla Sacrum Profanum Zagajewski pisze utwór do fragmentów Innych ludzi Doroty Masłowskiej. Znów, po Lemie, sięga po świetną polską literaturę. Autorka słynie z błyskotliwych obserwacji i wnikliwej analizy polskiej rzeczywistości, pisanej niepodrabialnym językiem. To już tradycja tego festiwalu, aby co roku zamawiać muzykę ściśle związaną z tekstem literackim – jak przystało na Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Kompozycja powstanie na niecodzienny skład Małych Instrumentów. Paweł Romańczuk, założyciel zespołu, poszukuje nietypowych źródeł dźwięku. Jego zdaniem zasadniczy sens budowy instrumentów jest w tym, aby rozwinąć szersze spektrum brzmieniowe, odkryć dźwiękowe nieoczywistości. W programie zamówionym przez festiwal Romańczuk odwoła się do dwóch specyficznych charakterystyk dźwiękowych – dziedzictwa Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia oraz rzeźb dźwiękowych Sonambient wykonanych przez Harry’ego Bertoia.

Miejsce

Małopolski Ogród Sztuki

Sprawdź na mapie

Małopolski Ogród Sztuki to placówka wpisująca się w krąg szeroko rozumianych centrów kultury. Dzięki swojej architekturze i wnętrzom stanowi obiekt nowoczesnych przestrzeni stwarzających możliwość prezentacji projektów artystycznych łączących rozmaite dziedziny sztuki.

Wzorem trendów światowych jest to obiekt otwarty, którego przestrzenie są miejscem spotkań...