Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
03

października 2016 poniedziałek


17.00

Małopolski Ogród Sztuki

Warsztaty

Glissando: Kobiety w muzyce współczesnej i elektronicznej

pasmo:
Dodaj wydarzenie do swojej listy zainteresowań

W jednym ze swoich felietonów Andrzej Chłopecki zwrócił uwagę, że pośród 1300 wymienionych nazwisk kobiet można doliczyć się 156, co stanowi zaledwie 12 procent środowiska kompozytorskiego. Mowa tu o twórcach urodzonych w XIX wieku i działających jeszcze trochę po 1918 roku. Sytuacja zmienia się już na przestrzeni kolejnych trzydziestu lat, bo na 350 nazwisk 260 to mężczyźni, a 90 – kobiety, które stanowią już ponad 25 procent ogółu. Tendencja jest obiecująca dla zwolenników parytetów, a arytmetyka nie kłamie i wszystko wskazuje na to, że zawód kompozytora powoli, ale systematycznie się feminizuje. Czy jednak nie jest tak, że więcej kobiet pojawia się w środowisku muzyki elektronicznej i na mniejszych scenach awangardowych, niż w tradycyjnej roli kompozytorki piszącej wielkie dzieła orkiestrowe i opery, kompozytorki z dyplomem wyższej uczelni. Czy jesteśmy więc świadkami paradoksalnej sytuacji, w której instytucje o dużej „mocy” wzbraniają się przed pójściem z duchem czasu i pozostają głuche na różnicę wolumenu między gatunkami?
Rozmówcy: Krzysztof Pietraszewski (kurator Sacrum Profanum), Anna Zaradny (artystka dźwiękowa, kuratorka Musica Genera), Maja S.K. Ratkje (Norweżka, kompozytorka, wokalistka).

Prowadzenie: Iza Smelczyńska

Miejsce

Małopolski Ogród Sztuki

Sprawdź na mapie

Małopolski Ogród Sztuki to placówka wpisująca się w krąg szeroko rozumianych centrów kultury. Dzięki swojej architekturze i wnętrzom stanowi obiekt nowoczesnych przestrzeni stwarzających możliwość prezentacji projektów artystycznych łączących rozmaite dziedziny sztuki.

Wzorem trendów światowych jest to obiekt otwarty, którego przestrzenie są miejscem spotkań...