Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023
25

listopada
środa


20:00
online

Formy żeńskie

KUP BILET
Rodzaj gramatyczny — między innymi żeński czy męski — jest w naszym języku atrybutem takich części mowy, jak rzeczownik, przymiotnik, zaimek rzeczowny i przymiotny oraz imiesłowy przymiotnikowe czynny i bierny. Niekiedy to samo pojęcie przyjmuje różny rodzaj, zależnie od języka: na przykład ‘życie’ jest rodzaju męskiego w języku czeskim, ale żeńskiego w rosyjskim; ‘powietrze’ —żeńskiego po włosku, ale męskiego po francusku. Szczególna reguła dotyczy nazw profesji: w języku polskim tworzy się ich warianty zarówno żeński, jak i męski; przykładowo: dyrygentka i dyrygent, teoretyczka i teoretyk. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma i nie będzie nigdy racjonalnych przesłanek ku temu, by pewnych pojęć bądź form unikać tylko ze względu na ich rodzaj.
Znaczący jest też sposób, w jaki odmienia się przez rodzaj czasownik. W czasie przeszłym rozróżnia się bowiem rodzaje męskoosobowy i niemęskoosobowy; mówimy: Kompozytorzy i instrumentaliści byli uprzywilejowani. Kompozytorki i instrumentalistki były dyskryminowane. Natomiast w czasie teraźniejszym nie ma już miejsca na takie rozróżnienie; mówimy: Kompozytorki na równi z kompozytorami komponują. Instrumentalistki na równi z instrumentalistami wykonują muzykę.
W niniejszym tekście, jeśli chodzi o rodzaj, występują 54 formy męskie (lub męskoosobowe) przy zaledwie 43 formach żeńskich (lub niemęskoosobowych). Niniejszy projekt jest inicjatywą sześciu kompozytorek i pięciu wykonawczyń — i dopiero ta suma przywraca równowagę.

Monika SzpyrkaZoom in/dolly out (2020) 10'

Żaneta Rydzewskadon't look (2020) 10'

Anna Sowamessage for the year of metal rat II (2020) 10’
Martyna KoseckaIsorropía. In search of balance (2020) 10'

Teoniki Rożynekbulb 2.0* (2020) 10’ [premiera światowa]


Nina FukuokaSugar, Spice & All Things Nice(2020) 10’

Wykonawczynie:

  • Paulina Woś – skrzypce / altówka

  • Oriana Masternak - skrzypce
  • Barbara Papierz - altówka
  • Aleksandra Gołaj – perkusja

  • Alena Budziñáková-Palus – akordeon

  • Martyna Zakrzewska – fortepian, syntezator

*zamówienie festiwalu Sacrum Profanum

Koncert dofinansowany z funduszu Popierania Twórczości ZAiKS .