Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
06

października 2016 czwartek


20:00

Małopolski Ogród Sztuki

Koncert

Folie à Deux

pasmo: Pasmo główne
Dodaj wydarzenie do swojej listy zainteresowań
Bilety

Folie à Deux jest przedstawieniem operowym oraz albumem koncepcyjnym, wyprodukowanym przez Mahogany Opera Group. Produkcja miała swoją premierę w marcu 2015 roku na festiwalu Borealis w norweskim Bergen.

Dzieło jest wynikiem międzynarodowej współpracy pomiędzy Emily Hall, wielokrotnie nagradzaną brytyjską kompozytorką, oraz Sjónem, poetą i twórcą tekstów do utworów Björk, natomiast wersja sceniczna dzieła powstała dzięki Fredericowi Wake-Walkerowi, dyrektorowi artystycznemu Mahogany Opera Group. Wspólnie z dr Lisą Conlan, psychiatrą King’s College w Londynie, badał rzadkie zjawisko psychologiczne, znane jako folie à deux - obłęd udzielony, w którym urojenia jednej osoby zaczynają przechodzić na pozostałych bliskich. W Folie à Deux urojenia skupiają się na słupie wysokiego napięcia - bohaterowie wierzą, że ma on specjalne moce.

Opera składa się z serii utworów i jest całkowicie pozbawiona tradycyjnego recytatywu (śpiewanych konwersacji). Utwory zostały rozpisane na dwoje śpiewaków, tradycyjną harfę oraz zbudowaną specjalnie na potrzeby utworu harfę elektromagnetyczną, wykorzystywaną do odtworzenia elektronicznego mruczenia słupa energetycznego na żywo.

Wersja sceniczna utworu wykorzystuje także nowo utworzoną technikę oświetleniową, stworzoną przez Dana Large’a oraz reżysera Frederica Wake-Walkera - oświetlenie zmienia się wraz z muzyką, tworząc złożone wzory.

Album koncepcyjny Folie à Deux został wydany przez islandzką alternatywną wytwórnię muzyki klasycznej Bedroom Community w lipcu 2015 roku.

Emily Hall, Sjón, Frederic Wake-Walker – Folie à Deux (opera, 2015)

Muzyka: Emily Hall
Libretto: Sjón
Reżyseria: Frederic Wake-Walker

Produkcja: Mahogany Opera Group


Wykonawcy

Emily Hall – harfa elektromagnetyczna

Ruth Wall – harfa

Sofia Jernberg – głos

Andrew Dickinson – głos

Mira Calix – elektronika 

Miejsce

Małopolski Ogród Sztuki

Sprawdź na mapie

Małopolski Ogród Sztuki to placówka wpisująca się w krąg szeroko rozumianych centrów kultury. Dzięki swojej architekturze i wnętrzom stanowi obiekt nowoczesnych przestrzeni stwarzających możliwość prezentacji projektów artystycznych łączących rozmaite dziedziny sztuki.

Wzorem trendów światowych jest to obiekt otwarty, którego przestrzenie są miejscem spotkań...