Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
30

września 2019 poniedziałek


21:30

Małopolski Ogród Sztuki

PROGRAM

Phill Niblock – Exploratory, Rhine version “Looking for Daniel” na orkiestrę, w wykonaniu na 5 kwartetów smyczkowych (2019) 23’ [premiera polska]

Tanya Tagaq – Sivunittinni* na kwartet smyczkowy (2016) 9’

Éliane Radigue – Occam II na skrzypce przekazane przez Silvię Tarozzi (2012) 18’ [premiera polska]

Lucia Dlugoszewski – Disparate Stairway Radical Other^ na kwartet smyczkowy (1995) 21’ [premiera polska]


WYKONAWCY

  • Irvine Arditti - skrzypce
  • Arditti Quartet

 

* Utwór Sivunittinni autorstwa Tanyi Tagaq jest został zamówiony przez Kronos Performing Arts Association w związku z projektem "Fifty for the Future: The Kronos Learning Repertoire", który stał się rzeczywistością dzięki zaangażowaniu wielu śmiałych partnerów, w tym Carnegie Hall.

^ Nuty pozyskane dzięki uprzejmej pomocy dr Libby Smigel i Biblioteki Kongresu oraz Katherine Duke i Erick Hawkins Dance Company. Licencja od Erick Hawkins Dance Foundation, Inc.


Kwartet Arditti stale powraca na festiwal Sacrum Profanum, ponieważ lubi wyzwania, jakie przed nim stawiamy. Wspólnie będziemy odkrywać swoje granice percepcji i wytrzymałości. Dwoje gigantów minimalizmu, w dwóch zupełnie różnych ujęciach. Phil Niblock– specjalista od mikrotonów i muzyki dronowej w monumentalnym utworze na orkiestrę (w wersji na 5 kwartetów smyczkowych) oraz Éliane Radigue – Francuzka czerpiąca z natury, w lekkiej, zwiewnej i falującej muzyce z serii OCCAM. W utworze solo na skrzypce, przekazanym ustnie i na wspólnych warsztatach poznawania osiągania i prowadzenia dźwięku pożądanego przez kompozytorkę. Dokładnie w taki sposób, jak czyni to sama Radigue. Artystka nie tylko pozwala, ale i zachęca do przekazywania jej utworów, które sama dedukuje konkretnym muzykom, innym interpretatorom.

W programie także utwór Sivunittinni napisany przez Tanyę Tagaq dla Kronos Quartet na 50. lat zespołu. Utwór powstał w formie zapisu wokalizy transkrybowanej następnie na partyturę. Tagaq jest innuicką wokalistką gardłową tworzącą niespotykany pop, była jednym z „instrumentów” na płycie Medúlla Björk, współpracowała także z Mikem Pattonem na swojej solowej płycie Auk/Blood.

Z awangardowych twórców polskich utwór działającej w Stanach Zjednoczonych Lucii Dlugoszewski. Kompozytorki, której twórczość jest w naszym kraju zupełnie jeszcze nieznana. Dopiero po zeszłorocznych staraniach udało się doprowadzić do odnalezienia nut zmarłej w 2000 roku kompozytorki (wkrótce zostaną one również wydane). Dzięki temu w ramach Sacrum Profanum będzie można usłyszeć aż trzy jej kompozycje, w tym kwartet smyczkowy w opracowaniu Ardittich.

Miejsce

Małopolski Ogród Sztuki

Sprawdź na mapie

Małopolski Ogród Sztuki to placówka wpisująca się w krąg szeroko rozumianych centrów kultury. Dzięki swojej architekturze i wnętrzom stanowi obiekt nowoczesnych przestrzeni stwarzających możliwość prezentacji projektów artystycznych łączących rozmaite dziedziny sztuki.

Wzorem trendów światowych jest to obiekt otwarty, którego przestrzenie są miejscem spotkań...