Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
30

września 2019 poniedziałek

21:30

Małopolski Ogród Sztuki

PROGRAM

Phill Niblock – Exploratory, Rhine version “Looking for Daniel” na orkiestrę, w wykonaniu na 5 kwartetów smyczkowych (2019) 23’ [premiera polska]

Tanya Tagaq – Sivunittinni* na kwartet smyczkowy (2016) 9’

Éliane Radigue – Occam II na skrzypce przekazane przez Silvię Tarozzi (2012) 18’ [premiera polska]

Lucia Dlugoszewski – Disparate Stairway Radical Other^ na kwartet smyczkowy (1995) 21’ [premiera polska]


WYKONAWCY

  • Irvine Arditti - skrzypce
  • Arditti Quartet

 

*Utwór Sivunittinni autorstwa Tanyi Tagaq jest został zamówiony przez Kronos Performing Arts Association w związku z projektem "Fifty for the Future: The Kronos Learning Repertoire", który stał się rzeczywistością dzięki zaangażowaniu wielu śmiałych partnerów, w tym Carnegie Hall.

^Nuty pozyskane dzięki uprzejmej pomocy dr Libby Smigel i Biblioteki Kongresu.


Kwartet Arditti stale powraca na festiwal Sacrum Profanum, ponieważ lubi wyzwania, jakie przed nim stawiamy. Wspólnie będziemy odkrywać swoje granice percepcji i wytrzymałości. Dwoje gigantów minimalizmu, w dwóch zupełnie różnych ujęciach. Phil Niblock– specjalista od mikrotonów i muzyki dronowej w monumentalnym utworze na orkiestrę (w wersji na 5 kwartetów smyczkowych) oraz Éliane Radigue – Francuzka czerpiąca z natury, w lekkiej, zwiewnej i falującej muzyce z serii OCCAM. W utworze solo na skrzypce, przekazanym ustnie i na wspólnych warsztatach poznawania osiągania i prowadzenia dźwięku pożądanego przez kompozytorkę. Dokładnie w taki sposób, jak czyni to sama Radigue. Artystka nie tylko pozwala, ale i zachęca do przekazywania jej utworów, które sama dedukuje konkretnym muzykom, innym interpretatorom.

W programie także utwór Sivunittinni napisany przez Tanyę Tagaq dla Kronos Quartet na 50. lat zespołu. Utwór powstał w formie zapisu wokalizy transkrybowanej następnie na partyturę. Tagaq jest innuicką wokalistką gardłową tworzącą niespotykany pop, była jednym z „instrumentów” na płycie Medúlla Björk, współpracowała także z Mikem Pattonem na swojej solowej płycie Auk/Blood.

Z awangardowych twórców polskich utwór działającej w Stanach Zjednoczonych Lucii Dlugoszewski. Kompozytorki, której twórczość jest w naszym kraju zupełnie jeszcze nieznana. Dopiero po zeszłorocznych staraniach udało się doprowadzić do odnalezienia nut zmarłej w 2000 roku kompozytorki (wkrótce zostaną one również wydane). Dzięki temu w ramach Sacrum Profanum będzie można usłyszeć aż trzy jej kompozycje, w tym kwartet smyczkowy w opracowaniu Ardittich.

Utwór Sivunittinni autorstwa Tanyi Tagaq jest został zamówiony przez Kronos Performing Arts Association w związku z projektem Fifty for the Future: The Kronos Learning Repertoire, który stał się rzeczywistością dzięki zaangażowaniu wielu śmiałych partnerów, w tym Carnegie Hall.

Miejsce

Małopolski Ogród Sztuki

Sprawdź na mapie

Małopolski Ogród Sztuki to placówka wpisująca się w krąg szeroko rozumianych centrów kultury. Dzięki swojej architekturze i wnętrzom stanowi obiekt nowoczesnych przestrzeni stwarzających możliwość prezentacji projektów artystycznych łączących rozmaite dziedziny sztuki.

Wzorem trendów światowych jest to obiekt otwarty, którego przestrzenie są miejscem spotkań...