Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
27

września 2017 środa

21.00

Teatr Łaźnia Nowa

Koncert A night from the past to zbuntowana muzyka afroamerykańskiego geja! Kompozycje Juliusa Eastmana wyróżnia nie tylko muzyka oparta na powtórzeniach i agresywnym, zmasowanym dźwiękowo minimalizmie, radykalny politycznie przekaz (był przedstawicielem podwójnej mniejszości), ale i burzliwa biografia twórcy w tle – życie, które wymknęło mu się spod kontroli, a przez co twórczość została w dużej mierze zapomniana. Jego partytury skonfiskowano przy eksmisji. Umarł jako bezdomny narkoman na ulicach Buffalo. Walczył z rasizmem, w dobie AIDS opowiadał się za równouprawnieniem gejów.  Teraz m.in. dzięki Mary Jane Leach, która pracowicie odtwarza spuściznę Eastmana, jego muzyka nabiera popularności i wraca na sceny, w tym ważnych europejskich festiwali, jak Maerzmusik Berlin i London Contemporary Music Festival. W programie czterech koncertów usłyszymy w sumie aż 9 kompozycji Eastmana, w tym kilka przygotowanych po raz pierwszy od 30. lat (Macle, Joy Boy, Our Father) i niemal wszystkie premierowo w Polsce. Wyjątkowy charakter będzie miał koncert S.E.M. Ensemble pod kierownictwem Petra Kotika, przyjaciela kompozytora. Julius był także wieloletnim członkiem zespołu i z myślą o nim napisał wiele swoich utworów. Wspólnie z Kotikiem przygotowaliśmy program, z którym zespół razem z Eastmanem był w trasie po Europie w latach 70. Jego muzyka zabrzmi w naturalnym kontekście Song Book Johna Cage’a, który Julius często wykonywał jako wprawny wokalista, ale i kompozycji Kotika, z oryginalną partią wokalną, napisaną z myślą o nim. Intymną kompozycję Piano 2 na solowy fortepian wykona Joseph Kubera, również przyjaciel kompozytora. Kotik i Kubera opowiedzą przed koncertem historię Eastmana z pierwszej ręki.

PROGRAM:


Julius Eastman – Macle (1971-72) [polska premiera]
Petr Kotik – There is Singularly Nothing (1971-72) [polska premiera]
***
Julius Eastman – Joy Boy (1972) [polska premiera]
John Cage – Song Books I, II (1970)
Julius Eastman – Piano 2 (1986) [polska premiera]
Julius Eastman – Our Father (1989) [polska premiera]


S.E.M. Ensemble
Petr Kotik - dyrygent
Joseph Kubera - fortepian

Presented with the permission and license of Gerry Eastman

On behalf of Eastman Music Publishing Co and the Estate of Julius Eastman

Miejsce

Teatr Łaźnia Nowa

Sprawdź na mapie

Jedna z najmłodszych krakowskich scen. Od 2005 roku działa na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie. Oprócz spektakli odbywają się tu koncerty, spotkania i happeningi, realizowane są projekty łączące aktywność artystyczną i społeczną, często wychodzące poza przestrzeń teatru. Łaźnia Nowa należy do międzynarodowego stowarzyszenia Trans Europe Halles skupiającego instytucje kultury działające w przestrzeniach postindustrialnych, jest również organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera