Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal
26

września 2019 czwartekCzas trwania
od: 2019-09-26
do: 2019-10-31

Galeria Bunkier Sztuki:


Richard Mosse – Przybywający / Incoming

  • Ilustracja muzyczna: Ben Frost


Wernisaż: 25 września 2019 o godzinie 18.00

Wystawa zorganizowana we współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego i Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Partnerem wystawy jest Unsound Festival.

              


Jak być empatycznym? Jak wyobrażać sobie życie drugiego człowieka? Dlaczego jest to tak ważne w obliczu kryzysu uchodźczego? - to najważniejsze pytania stawiane na wystawie "Incoming" Richarda Mosse’a. Zapraszają Bunkier Sztuki, Sacrum Profanum i Unsound.

W "Incoming" Richard Mosse przygląda się temu, w jaki sposób widzimy ofiary kryzysu uchodźczego, jak postrzegamy człowieka w sytuacji wygnania, wysiedlenia i migracji. Artysta przewrotnie używa technologii wojennej, która w swojej podstawowej funkcji ma dehumanizować człowieka. W jego rękach staje się ona narzędziem do budowania empatycznej wyobraźni. Najpierw musimy sobie wyobrazić, że jesteśmy na miejscu drugiej osoby – sugeruje Mosse.

Istotnym elementem pracy jest kompozycja dźwiękowa stworzona przez Australijczyka Bena Frosta, składająca się z nagrań terenowych i elektroniki.

Richard Mosse – artysta, fotograf, w swojej pracy tropi ślady i miejsca ludzkich dramatów. Fotografował zniszczenia w byłej Jugosławii, miasta po trzęsieniu ziemi w Iraku, Pakistanie i na Haiti, opuszczone pałace Saddama Husseina, rdzewiejące wraki samolotów, obozowiska uchodźców i życie rebeliantów w kongijskiej dżungli. Jego prace pokazywane były między innymi na Biennale w Wenecji czy w Barbican Center.

Tematy tegorocznych edycji Sacrum Profanum i Unsoundu, czyli Sąsiedztwo i Solidarność, mają wspólne źródło, jakim jest konieczność współistnienia i tworzenia w obliczu kryzysów z jakimi mierzy się świat. Zaproszeni twórcy odpowiadają na nie w różny sposób, a każdy z festiwali inaczej je interpretuje. Niezwykle ważna praca Richarda Mosse’a łączy oba wydarzenia i ich motywy przewodnie, a dzięki zaproszeniu Bunkra Sztuki dostępna jest dla publiczności i mieszkańców Krakowa od 26 września do 31 października.

Miejsce

Galeria Bunkier Sztuki:

Sprawdź na mapie

Krakowska galeria Bunkier Sztuki powstała w 1965 roku w pawilonie wystawowym przy pl. Szczepańskim 3a. Zaliczana jest do najważniejszych polskich instytucji prezentujących sztukę współczesną. Galeria promuje równocześnie artystów światowych oraz związanych z Krakowem. Jest to miejsce artystycznego eksperymentu, które daje możliwość doświadczenia różnorodności nowoczesnej sztuki.