Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

ONCEIM

Zespół ONCEIM – Orchestra of New Musical Creations Experiments and Improvisations – powstał w roku 2011 z inicjatywy Frédérica Blondiego – pianisty, kompozytora i improwizatora. W skład tego dużego zespołu wchodzi trzydziestu muzyków, którzy nie tylko posiadają cechy wybitnych instrumentalistów, ale jednocześnie rozwijają praktyki instrumentalne, a przy tym tworzą całkowicie osobistą muzykę. Są wykonawcami, a jednocześnie improwizatorami i kompozytorami – często realizując każdy z tych trzech aspektów równocześnie. To właśnie pozwala im zmierzyć się ze złożonością i subtelnościami dzisiejszej muzyki – a kompozycje Éliane Radigue nie są tu wyjątkiem.

Podobnie jak Éliane Radigue, ONCEIM pracuje już nie tyle w oparciu o muzyczną partyturę w klasycznym rozumieniu tego słowa, ale raczej stosuje czystą improwizację, czego wielu innych kompozytorów nie byłoby w stanie dokonać. Stosując w swej działalności podstawowe założenie, że muzycy przyjmują rolę twórców, a nie wykonawców, i nalegając, by poprzez aktywne słuchanie uczestniczyli w tworzeniu struktury całości utworu, wsłuchując się we wskazówki dyrygenckie, badając rozmaite metody twórcze, przesuwając wskazówkę z tego, co indywidualne na to, co bardziej kolektywne, eksperymentując z różnymi procesami muzycznego przekazu (ustnym, w formie instrukcji, notatek, diagramów czy osi czasu), ONCEIM mocno ugruntował swoją pozycję pomiędzy kompozycją a improwizacją.

Tak jak Éliane Radigue, której muzykę często porównuje się raczej do dzieł wizualnych niż utworów muzycznych – choćby obrazów Marka Rothko bez pustych miejsc czy sztucznych monochromów, za to z autentycznymi wewnętrznymi wibracjami nakładających się warstw – ONCEIM tworzy muzykę w oparciu o 7 dźwięków (nie nut). Opracowuje je jak chirurg plastyczny, a możliwości stratyfikacji stają się – monumentalnym – wymiarem orkiestry.

W ostatecznym rozrachunku ONCEIM, podobnie jak Éliane Radigue, zaprasza nas na coś więcej niż koncert. ONCEIM zaprasza nas na doświadczenie dźwięku – i wyprawę do granic jego wewnętrznego postrzegania.