Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

These New Puritans

Pochodzący z angielskiego miasta Southend postpunkowy zespół These New Puritans gra muzykę, która zdradza inspiracje takimi zespołami, jak The Fall czy PiL, ale też zawiera elementy muzyki elektronicznej i dance. Zespół powstał w 2006 r., gdy wszyscy jego członkowie byli jeszcze nastolatkami. Utworzyli go wokalista i gitarzysta Jack Barnett (obsługujący też laptop), jego brat-bliźniak perkusista George, grająca na klawiszach Sophie-Sleigh Johnson i basista Thomas Hein (obsługujący też sampler).

Ich zadziorny image, a szczególnie występy na żywo (np. Jack zazwyczaj występował w koszuli zapiętej aż po szyję) szybko zwróciły uwagę brytyjskiej prasy, a także wzbudziły zainteresowanie ówczesnego projektanta Christiana Diora, Hedi’ego Slimane, który poprosił Barnetta o skomponowanie podkładu muzycznego do pokazu jesiennej kolekcji Dior Homme w 2007 r. Z tej okazji powstał utwór Navigate, Navigate, który ukazał się na rynku brytyjskim jako singiel w maju 2007 r. i został wykonany podczas pokazu mody w Paryżu.

W październiku tego samego roku These New Puritans wydali EP-kę Now Pluvial nakładem Angular Records. Wspomniany singiel Navigate, Navigate został wydany ponownie w lutym 2008 r. w USA jako pierwsze amerykańskie wydawnictwo w historii grupy. Stanowił on zapowiedź debiutanckiego albumu Beat Pyramid, który ukazał się miesiąc później. Drugi album Hidden, którego współproducentem był Graham Sutton z Bark Psychosis, został wydany na początku 2010 r. Po kilku zmianach stylistycznych i personalnych (w 2012 r. odeszła Sophie Sleigh-Johnson) zespół powrócił w 2013 r., wydając dość nietypową w swoim dorobku, ale dobrze przyjętą płytę Field of Reeds.


Fot. Aurelien Guichard