Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Stephen O'Malley

„O tyle, o ile mogą, rozwijają zasady określone przez O))): jeszcze bardziej rzeźbiarski i kanciasty kierunek; rozszerzone, solidne i geometryczne aspekty gitary i wzmacniaczy, ciśnienie akustyczne, natężenie dźwięku i struktura czasowa jako forma równie niejednoznaczna co odosobniona”.

Stephen O’Malley urodził się w 1974 roku w amerykańskim New Hampshire. Wychowywał się w Seattle, później spędził dziesięć lat w Nowym Jorku, a obecnie mieszka w Paryżu. Jest współzałożycielem wielu grup, w tym: Thorr's Hammer (1993), Burning Witch (1995), Sunn (1998), Khanate (2000), KTL (2005), Nazoranai (2011) czy ÄÄNIPÄÄ (2011). Często współpracuje z innymi „outsiderami” – muzykami i kompozytorami z różnych formacji – w rozmaitych projektach na koncertach, wystawach, w galeriach i w studio. Należał także do zespołów, które stały za stworzeniem wytwórni płytowych Southern Lord (1998) i Ajna Offensive (1995). Pracował jako dyrektor artystyczny m.in. w wytwórni płytowej Misanthropy (1997-2000). W 2011 roku we współpracy z Peter Rehberg / Editions Mego założył wytwórnię płytową Ideologic Organ. 

Działalność artystyczna O’Malleya – niezwykle płodnego twórcy – charakteryzuje się szerokimi zainteresowaniami, złożonością i wielodyscyplinarnością. Obejmuje współpracę z wieloma eksperymentalnymi muzykami i kompozytorami, takimi jak: Scott Walker, Merzbow, Jim O’Rourke, Keiji Haino, Mats Gustafsson, Thurston Moore, Attila Csihar, Peter Rehberg i Oren Ambarchi; francuska choreografka i reżyserka teatralna Gisèle Vienne; autorzy Dennis Cooper & Alan Moore; współcześni kompozytorzy Iancu Dumitrescu, Roger Tessier, Eyvind Kang i Alvin Lucier; izraelski dyrygent Ilan Volkov; amerykański rzeźbiarz Banks Violette; japońska rzeźbiarka Fujiko Nakaya; francuski artysta Philippe Parreno; szwajcarscy artyści Emily Ding oraz kolektyw KLAT (pod kierunkiem Jerome’a Massarda); włoski performer Nico Vascellari; francuska fotograf Estelle Hanania; luksemburscy filmowcy Gast Bouschet i Nadine Hilbert; amerykański reżyser Jim Jarmusch; projektant mody Rick Owens; belgijski filmowiec Alexis Destoop. Artysta współpracuje także z instytucjami działającymi na polu muzyki elektronicznej: IRCAM (Paryż), INA-GRM (Paryż), EMS (Sztokholm) oraz z wieloma innymi twórcami i instytucjami. . 

O’Malley znany jest z energetycznych występów na żywo podczas regularnych tras koncertowych organizowanych nieustannie od 2003 roku. Wystąpił w ponad tysiącu wydarzeń na całym świecie, od katedry w Bergen, poprzez muzea (m.in. paryski Luwr i Serralves w Porto), aż po liczne teatry, kluby i wiele innych miejsc w całej Europie, Ameryce Północnej, w Japonii, na Tajwanie, w Australii, w Meksyku i w Brazylii. Często występuje z własną grupą SUNN, ale także z grupą teatralną D.A.C.M., na licznych koncertach solowych i w wielu zróżnicowanych konstelacjach zarówno w związku ze współpracą z różnymi muzykami, jak i w ramach własnych projektów.