Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Spółdzielnia Muzyczna

W 2014 roku grupa krakowskich muzyków grająca razem m.in. w projekcie European Workshop for Contemporary Music wzięła udział w Darmsztadzkich Międzynarodowych Letnich Kursach Nowej Muzyki. Wtedy narodziła się myśl, by inspirującą współpracę kontynuować, już w ramach stale ze sobą pracującego zespołu – Spółdzielni Muzycznej.

Jako jeden z pierwszych ensembli muzyki współczesnej w Polsce stawiają na świeżość. Ich zainteresowania obejmują nową muzykę polską i niepolską, europejską i nieeuropejską, już odkrytą i tę jeszcze nie. Taką, która pozwoli im i ich słuchaczom lepiej się komunikować. Uprawiają szeroko pojętą kameralistykę – od utworów solowych po te wymagające zaangażowania kilkunastu osób. Są zbiorem indywidualności, z których starają się tworzyć nową całość, pracują na zasadach równorzędnego partnerstwa – dlatego nazywają się Spółdzielnia Muzyczna.

W listopadzie 2014 roku członkowie Spółdzielni Muzycznej pracowali z Helmutem Lachenmannem nad interpretacją Trio fluido. Utwór został z sukcesem wykonany na festiwalu Brand New Music w Katowicach. W kwietniu roku 2016 zespół gościł na festiwalu Musica Moderna w Łodzi, gdzie prawykonywał utwory Marty Śniady i Tomasza Szczepanika. Indywidualnie członkowie zespołu brali też udział w warsztatach prowadzonych m. in. przez zespoły musikFabrik i Ensemble Moderne.

W repertuarze Spółdzielni Muzycznej znajdują się utwory między innymi: Helmuta Lachenmanna, Kazimierza Serockiego, Francisca Conchy Goldschmidta, Artura Zagajewskiego, Wojciecha Ziemowita Zycha, ale także Simona Steena-Andersena, Jagody Szmytki, Johannesa Kreidlera, Michaela Beila czy Piotra Peszata.

Rdzeń zespołu tworzą: Mateusz Kras (klarnet), Barbara Borowicz (klarnet), Małgorzata Mikulska (flet), Mateusz Rusowicz (trąbka, dyrygentura), Krzysztof Guńka (saksofon) Barbara Mglej (skrzypce), Paulina Woś (skrzypce), Gabriela Biel (altówka), Jakub Gucik (wiolonczela), Weronika Krówka (fortepian), Martyna Zakrzewska (fortepian), Aleksander Wnuk (perkusja), Bartosz Sałdan (perkusja).

Wsparcie pozawykonawcze zapewniają: Katarzyna Feiglewicz, Piotr Peszat.

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera