Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Širom

Przeplatające się różnorodne nastroje i instrumenty muzyczne, historie dźwięków oraz nieokiełznana wyobraźnia i kunszt muzyczny stanowią naczelną zasadę, którą kieruje się Širom – trio, którego członkowie pochodzą ze słoweńskich regionów Prekmurje, Tolmin i Kras.

W repertuarze Iztoka Korena, Samo Kutina i Any Kravanji usłyszeć można kilkanaście instrumentów i co najmniej tyle samo form muzycznych, które można uznać za źródła inspiracji stanowiące o wyjątkowym charakterze tego młodego zespołu. Zarówno w stylu, jak i w doświadczeniach pozostają przywiązani do swego procesu twórczego, dzięki czemu unikają zwykłego odtwarzania istniejących wzorców. W rezultacie powstaje oryginalna, stylistycznie jednorodna forma ekspresji, która balansuje pomiędzy szeroką gamą dźwięków ludowych a współczesnymi refleksjami w stylistyce akustycznego rocka. Efektem końcowym jest konkretny, a jednocześnie mistyczny minimalizm. Muzyka Širom jest kontemplacyjna, jednak w razie potrzeby staje się ostrzejsza, bliższa jest muzyce orkiestralnej niż kameralnej, a jej natura jest bardziej uliczna niż miejska.

Każdy z członków Širom udziela się także w wielu innych zespołach i projektach muzycznych, np. ŠKM banda, Hexenbrutal, Najoua, Samo Gromofon czy Horda grdih.

Iztok Koren – banjo, banjo 3-strunowe, bęben basowy, perkusja, dzwony rurowe (chimes), balafon, różne przedmioty;
Ana Kravanja – skrzypce, altówka, rebab, cümbüş, balafon, bęben ngoma, mizmar, różne przedmioty, wokal;
Samo Kutin – lira, balafon, jednostrunowy bas, bęben obręczowy, brač, gongoma, mizmar, różne przedmioty, wokal.