Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Sinfonietta Cracovia

Sinfonietta Cracovia, założona w 1994 roku, to zespół, który łączy w sobie niesłychaną żywiołowość z profesjonalizmem najwyższej próby. Potencjał artystyczny oraz otwartość orkiestry na wszelkie dziedziny i wymiary muzyki, jak również łatwość, z jaką przenosi się od repertuaru kameralnego do pełnej symfoniki – stawiają ją w rzędzie najwybitniejszych zespołów kameralnych w Polsce i w Europie, gdzie ma znakomite notowania wśród melomanów i recenzentów, a także może pochwalić się owacjami publiczności, promując klasyczny repertuar w niekonwencjonalnych ujęciach, jak również kreując nowatorskie projekty na pograniczu klasyki i nowoczesnych wymiarów muzyki od jazzu po elektronikę.

Na przestrzeni 20 lat działalności zaproszenia do współpracy z Sinfoniettą Cracovia przyjęły tak wybitne osobistości dyrygentury jak: Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, jak również Christoph Eschenbach, Lorin Maazel, Valery Gergiev, Ludwig Wicki, czy John Axelrod, będący I gościnnym dyrygentem orkiestry w latach 2001 - 2003. Przejawem dla uznania orkiestry są także wspólne występy z solistami takiej miary, jak: Maxim Vengerov, Rudolf Buchbinder, Mischa Maisky, Pieter Wispelwey, Ilya Gringolts ,Kaja Danczowska, Irene Grafenauer, Barry Douglas oraz Tabea Zimmermann, Grigorij Zhyslin, Konstanty Kulka, Francois Leleux, Isabelle Moretti, Janusz Olejniczak, Jerzy Pławner oraz Radovan Vlatković.

Orkiestra była również wielokrotnie zapraszana na wiele prestiżowych festiwali, wśród których wymienić można: Schleswig Holstein Music Festival, Festival International de Colmar czy Białe Noce w Sankt Petersburgu oraz koncerty na polskich festiwalach takich jak: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Sacrum Profanum, Misteria Paschalia czy Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie grając w takich salach koncertowych jak: Sinfonietta gości w najbardziej znaczących salach koncertowych świata: Sankt Petersburg (Konserwatorium Muzyczne i Teatr Maryjski), sale Filharmonii i Konzerthausu w Berlinie oraz Herkules Saal w Monachium, sala Casino w Bazylei i Tonnhalle w Zurichu, Teatr Mogador w Paryżu i Palais des Festivals w Cannes , Auditorio Nacional w Madrycie, Teatry w Brescii, Neapolu i Parmie oraz sala Filharmonii w Istambule.

Wśród licznych nagrań zarejestrowanych przez Sinfoniettę do najważniejszych należą znaczące produkcje telewizyjne zrealizowane dla BBC Classical Music Television, francuskiej TV Arte oraz Telewizji Polskiej, a także płyty CD nagrane dla prestiżowych wytwórni: Arion /Francja/, Channel Classic /Holandia/ oraz Dux i CD Accord.

Ponadto Sinfonietta Cracovia może pochwalić się również nagraniami do filmów i seriali wyreżyserowanych m.in. przez: Agnieszkę Holland, Janusza Zaorskiego, Jana Komasę, czy Jana Kidawę-Błońskiego.

Od lipca 2014 roku Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Orkiestry jest Jurek Dybał.