Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Reinhold Friedl

Reinhold Friedl urodził się w 1964 roku, od 1987 mieszka w Berlinie. Studiował grę na pianinie u boku Renate Werner, Alana Marksa, Alexandra von Schlippenbach, oraz matematykę i muzykologię w Stuttgarcie i Berlinie.

Jako wykonawca i kompozytor otrzymał liczne wyróżnienia – Eurocréation w Paryżu, Villa Serpentara, Rzymskie Wyróżnienie Berlińskiej Akademii Sztuk, STEIM w Amsterdamie – a także wiele zamówień na kompozycje. Reinhold Friedl poblikował w gazetach i publikacjach muzycznych, prowadził seminarium o „Muzyce i Matematyce” na wydziale matematyki na Berlińskim Uniwersytecie Wonym, wraz z prof. Behrendsem.

Friedl jest założycielem i dyrektorem ensemble Piano-Inside-Out, oraz zeitkratzer. Pracował jako kurator w berlińskim Centrum Sztuki Nowoczesnej Podewil, a także był dyrektorem artystycznym Off-ICMC (Międzynarodowej Konferencji Muzyki Komputerowej) w Berlinie w 2000 roku. Zajmował miejsce w jury Ars Elektronika i Gulbenkian Foundation w Lizbonie. Jako pianista i kompozytor współpracował z takimi muzykami i kompozytorami jak: Lee Ranaldo (Sonic Youth), Phil Niblock, Helmut Oehring, Nicolas Bertoncini (nova consonanza), Keiji Haino, a także stworzył niezliczone nagrania radiowe i albumy.

W ostatnich latach zrealizował „spazialisation piano-project” w ZKM Karlsruhe i Asphodel Studios w San Francisco. Centrum zainteresowania Reinholda Friedla pozostaje inside-piano.