Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Ólafur Arnalds

Multiinstrumentalista, kompozytor i producent – zaczynał jako perkusista w różnych zespołach metalowych w swojej ojczystej Islandii. Jego pierwszy kontakt ze światem muzyki neoklasycznej był poniekąd dziełem przypadku. Muzycy niemieckiej formacji Heaven Shall Burn po wysłuchaniu jego solowego materiału w wersji demo poprosili go do napisanie kilku utworów na fortepian i smyczki na ich album Antigone, wydany w 2004 r. Przedstawiciele wytwórni Erased Tapes, którzy usłyszeli tę płytę, byli tak zachwyceni wkładem Arnaldsa, że zaproponowali mu nagranie całego albumu w podobnym stylu. W efekcie powstał album koncepcyjny Eulogy for Evolution (2007), będący podróżą przez kolejne etapy życia; grającemu głównie na fortepianie Arnaldsowi towarzyszył kwartet smyczkowy.

W latach 2008-2009 kilka kompozycji Arnaldsa ukazało się na 3 EP-kach, a w 2010 r. napisał on muzykę do 13-minutowego filmu krótkometrażowego Blinky TM oraz do filmu pełnometrażowego Órói (Jitters), a także wydał swój drugi właściwy album …And They Have Escaped the Weight of Darkness. Ogromną popularność zyskała muzyka napisana przez Arnaldsa do filmu Sama Levinsona Another Happy Day (2011). W 2012 r. wspólnie z Nilsem Frahmem nagrał EP-kę Stare, a w następnym roku album For Now I Am Winter. Nieco później w 2013 r. Arnalds skomponował ścieżkę dźwiękową do serialu telewizyjnego BBC Broadchurch.

W lutym 2014 r. muzyka skomponowana przez Islandczyka do filmu Ronalda Kraussa Gimme Shelter została udostępniona do ściągnięcia w formacie cyfrowym, a w kwietniu ukazała się w postaci fizycznego albumu.


Fot. Alvareo