Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Monika Bachowska

Od 1995 roku pracuje z chórami dziecięcymi, mieszanymi oraz orkiestrami młodzieżowymi. Od 1998 roku prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare, a od 2015 mieszany chór Insieme.

W latach 1998-2011 była śpiewakiem Chóru Polskiego Radia w Krakowie, który występował także pod jej ręką. Ma w swoim dorobku nagrania dla Programu Drugiego Polskiego Radia.

Jako dyrygent współpracowała z takimi postaciami świata muzyki, jak: Krzysztof Penderecki, Maciej Małecki, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Strugała, Marek Moś, Paul Esswood, Jorge Cardoso, Kaja Danczowska, Elżbieta Stefańska, Daniel Stabrawa, Agata Szymczewska, Marcin Dylla, Tomasz Strahl, Klaudiusz Baran. Prowadziła również orkiestry: CORda Cracovia, Sinfonietta Cracovia, FMF Youth Orchestra oraz Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej.

Prowadzone przez Monikę Bachowską Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Fresco Sonare i orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. I.J. Paderewskiego w Krakowie wielokrotnie uczestniczyły w konkursach i festiwalach, zawsze zajmując pierwsze miejsca, uzyskując czasem również dodatkowe wyróżnienia. W latach 1999 i 2002 na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych Nyiregyhaza (Węgry), a także na Festiwalu Orkiestr Szkół Muzycznych w Będzinie w 2001 i 2011 dyrygentka otrzymała tytuł „Najlepszego Dyrygenta Festiwalu”.

W 2016 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W październiku 2008 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. W latach 2012-2016 opiekowała się programami edukacyjnymi w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Prowadzi tam Lusławicką Orkiestrę Talentów, z którą wystąpiła m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz nowej siedzibie NOSPR w Katowicach. W 2014 i 2016 wytwórnia DUX wyprodukowała płyty orkiestry kończące edycje programów.