Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Lucia Dlugoszewski

Amerykańska kompozytorka polskiego pochodzenia, stworzyła także ponad setkę instrumentów muzycznych.

Urodziła się w Detroit w rodzinie polskich imigrantów. W latach 50. przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie pozostała do końca życia. Pobierała lekcje gry na fortepianie u Grete Sultan, analizy uczyła się od Felixa Salzera, a kompozycji od Edgarda Varèse'a. W Nowym Jorku zaczęła komponować. W 1977 roku została pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Kusewickiego z kompozycją Fire Fragile Flight na 17 instrumentów.

Muzyka Dlugoszewski wyróżnia się użyciem ciszy i łagodnych, tłumionych dźwięków, co jest nietypowe dla muzyki granej na perkusji. Swoją twórczość artystka stymulowała konstruowaniem nowych instrumentów, które pozwalały jej tworzyć „pozbawione ego możliwości dźwiękowe”.

Kompozycje Dlugoszewski były nagrywane dla takich wytwórni jak: Nonesuch Records, Folkways czy CRI.