Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Lubomyr Melnyk

Ukraiński pianista i kompozytor Lubomyr Melnyk najbardziej znany jest ze swej nowatorskiej techniki pianistycznej znanej jako continuous music, odznaczającej się niezwykle szybka grą, skomplikowanym systemem nut i częstym używaniem prawego pedału fortepianu dla wydobycia dźwięków harmonicznych. Powstająca w rezultacie gęsta kaskada dźwięków wprowadza w trans zarówno wykonawcę, jak słuchaczy. Melnyk jest uważany za najszybszego pianistę na świecie; jest w stanie wydobyć przeciętnie 19,5 nuty na sekundę każdą ręką i 93 000 pojedynczych nut w ciągu godziny grania. Jego muzyka przywołuje na myśl karkołomne ćwiczenia Conlona Nancarrowa dla studentów pianistyki, ale w swych kompozycjach melodycznych Melnyk nigdy nie poświęca wdzięku ani serca na rzecz umiejętności czysto technicznych. Oprócz komponowania i wykonywania utworów fortepianowych solo Melnyk tworzy również utwory na orkiestrę oraz muzykę kameralną.

Melnyk urodził się w Niemczech w 1948 roku w rodzinie pochodzenia ukraińskiego. Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku, uciekając przed ekspansją komunizmu, rodzina przeniosła się do Kanady. Po ukończeniu studiów w dziedzinie łaciny i filozofii w St. Paul's College w Winnipeg i uzyskaniu tytułu magistra filozofii w Queen’s University w Kingston w stanie Ontario, Melnyk przeniósł się Paryża. Tam zajął się akompaniamentem podczas lekcji tańca nowoczesnego. Podczas pobytu w Paryżu zainspirował się minimalizmem i sfrustrowany brakiem innowacyjności w ostatnich trzystu latach praktyki pianistycznej, opracował własną technikę. W roku 1975 powrócił do Kanady i rozpoczął działalność kompozytorską, a także jako wykładowca continuous music w Kanadzie i w Europie. W 1979 roku wytwórnia Music Gallery Editions z siedzibą w Toronto wydała jego debiutancki album KMH. W 1981 r. ukazał się następny, podwójny album The Lund – St. Petri Symphony (Apparition Records). W tym samym roku Melnyk opublikował książkę Open Time: The Art of Continuous Music, w której wykłada swoją metodę. Liczne płyty z muzyką tego kompozytora wydała wytwórnia Bandura Records, część swoich utworów wydał też sam na kasetach.

Pomimo licznych nagrań i rekordowych umiejętności, działalność Lubomyra Melnyka pozostawała w znacznym stopniu niezauważona aż do XXI wieku. W 2007 r. wytwórnia Unseen Worlds, specjalizująca się w awangardzie muzyki klasycznej, wznowiła debiutancki album Melnyka (pominięto pierwszych dziesięć minut oryginalnego nagrania, ponieważ początek taśmy-matki uległ uszkodzeniu). Nagranie spotkało się z uznaniem krytyki, co zaowocowało dalszymi nagraniami w różnych wytwórniach – Hinterzimmer (Windmills) i Erased Tapes (Corollaries, Evertina, Rivers and Streams) – oraz współpracą z gitarzystą Jamesem Blackshawem przy nagraniu The Watchers (Important Records). W 2016 roku Melnyk doczekał się swojej pierwszej płyty sygnowanej przez wielką wytwórnię: album Illirion ukazał się nakładem Sony Classical.