Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Linda Oláh

Linda Oláh, urodzona w Sztokholmie w 1988 roku, wcześnie rozpoczęła karierę, występując w musicalach i w operze. Dziś rozwinęła swój talent jako wybitna improwizatorka, kompozytorka i wokalistka, udzielając się w różnych kontekstach muzycznych, od interpretacji kompozycji Moondoga i Kraftwerk wykonywanych z francuską grupą Cabaret Contemporain, poprzez występy z Umlaut Jazz Big Band, do wokalnej interpretacji muzyki współczesnej i improwizowanej z różnym grupami, m.in.: Charles 313, Luna Maze, Dix Ailes, Lovers, nOx.3, Magnetic Ensemble, Dark Horse i Joining Forces. Realizuje także własny projekt solistyczny, prowadzi swój zespół BELLE i komponuje dla niego utwory. Posiada również szerokie doświadczenie w działalności interdyscyplinarnej. Często współpracuje z tancerzami Tobym Kassellem i Ingeborg Zackariassen z Gothenburg Opera Dance Company.

W 2016 roku Szwedzki Komitet ds. Grantów Artystycznych (Konstnärsnämnden) przyznał artystce długoterminowy grant; wcześniej, w 2014 roku, otrzymała narodowy grant od Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie.

W lutym 2017 roku Linda Oláh wydała swój pierwszy album płytowy z kwintetem BELLE – wysoko oceniony przez krytyków, określony jako „fantastyczny” album, charakteryzujący się „koncentracją i uwagą”, a jednocześnie „oniryczny i sugestywny” .

Linda Oláh posiada tytuł magistra sztuk pięknych Akademii Muzyki i Dramatu (2013), a także  licencjat w dziedzinie jazzu i sztuk pięknych uzyskany w Akademii Muzyki i Dramatu oraz Conservatoire National Supérieur w Paryżu (2010).

Wraz z koleżankami Isabel Sörling i Casey Moir artystka założyła stronę internetową i interaktywną platformę www.ImprovisedVocalForum.com. W ten sposób stworzona została otwarta platforma wymiany myśli, pytań, pomocnych wskazówek, inspiracji i zachęt dla wokalistów, w tym wokalistów-improwizatorów.