Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Joanna Freszel

Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Pro Polonia, programu ISA2012, programu Młoda Polska, odznaczona medalem Magna cum Laude dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2013). Doktorantka na macierzystej uczelni. Nominowana do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2017) i zdobywczyni Paszportu Polityki (2017).

Artystka otrzymała szereg nagród i wyróżnień w wielu krajowych i zagranicznych konkursach. Zdobyła m.in.: II nagrodę w Konkursie im. H. Halskiej we Wrocławiu, III nagrodę i nagrodę specjalną w Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi, I nagrodę i trzy nagrody specjalne w II Konkursie im. J.J. i E. Reszków w Częstochowie, nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Belvedere im. H. Gabora w Wiedniu oraz I nagrodę wraz ze specjalną nagrodą Opery we Frankfurcie w konkursie Voice Competition ISA2012.

Była również finalistką Viotti Competition w Vercelli. Brała udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (2010, 2015, 2016, 2017), festiwalu Contrechamps Festival w Genewie, Saaremaa Opera Days w Estonii, Melos-Étos w Bratysławie oraz w 7 Nurtów i 7 Premier zorganizowanym z okazji Jubileuszu 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich. W 2011 roku wystąpiła w siedzibie UNESCO w Paryżu. W tym samym roku zadebiutowała jako Musetta w „Cyganerii” G. Pucciniego (Polska), Vénus i Phrygienne w „Dardanusie” P. Rameau (Irlandia, Wielka Brytania) oraz Fiordiligi w „Così fan tutte” W. A. Mozarta (Polska, Włochy).

Śpiewała partię Małgorzaty w „Fauście” Ch. Gounoda w Estońskiej Operze Narodowej, partię Maszyna w „Nici” K. Wołka w NFM we Wrocławiu, partię Susanny w „Figaro Gets a Divorce” E. Langer i D. Pountneya w Teatrze Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu, partię Psyche w „Erosie i Psyche” w TWiON w Warszawie. Artystka z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok.

Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej (m.in. „Credentials or Think, Think Lucky” R. Haubenstock-Ramatiego, „Sonety Shakespeare’a” P. Mykietyna, „Les Noces” S. Strawińskiego). Dokonała kilkunastu prawykonań w tym: „Stabat Mater” A. Pärta, „Sadness Untitled” M. Nikodijevića, „Primordia Rerum” O. Bianchiego, „In Memoriam” U. Caine’a, „Canticum Puerorum” E. Knapika.

Joanna Freszel koncertowała w kraju i za granicą z orkiestrami takimi jak: NOSPR, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej i Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Orkestr de ereprijs (Holandia), Österreichisches Ensemble für Neue Musik (Austria) czy Orkiestra Symfoniczna Camerata Viva, występując m.in. pod batutą takich dyrygentów jak: Jerzy Maksymiuk, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Krzesimir Dębski, Jerzy Salwarowski, Marek Moś, Paul Esswood, Wim Boerman, Szymon Bywalec, Tadeusz Strugała, Jacek Rogala, Adam Klocek, Arturo Tamayo czy Michał Dworzyński.

Podczas trasy koncertowej po Ukrainie wykonywała „Chantefleurs et chantefables” Witolda Lutosławskiego z orkiestrami Filharmonii we Lwowie, Odessie, Czernihowie, Doniecku i Dniepropietrowsku.

W 2015 roku, nakładem wytwórni DUX, ukazała się debiutancka płyta artystki „real life song”, na której znalazły się napisane specjalnie dla sopranistki utwory polskich kompozytorów młodego pokolenia - M. Bembinowa, A. Kościowa, R. Janiaka, A. Zubel, S. Zamuszki, A. Borzyma jr., J. Szmytki i K. Szwed. Album otrzymał nominacje do nagrody Fryderyk 2016 w dwóch kategoriach oraz nagrodę Orphée d'Or przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique za najlepszą interpretację muzyki współczesnej.

Fot. Jacek Poremba