Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Jakub Gucik

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (2013). Zajmuje się głównie wykonawstwem muzyki kameralnej. Wiolonczelista zespołu Sine Nomine Ensemble, z którym występował w Polsce i Szwecji. Jako członek kwartetu smyczkowego zajął IV (2006) i I (2007) miejsce na festiwalu Talents for Europe w Dolnym Kubinie na Słowacji; zespół zdobył też nagrodę specjalną ufundowaną przez Moyzes Quartet (2007).

W 2010 roku z kwartetem smyczkowym Contré otrzymał stypendium na udział w kursach mistrzowskich w ramach festiwalu Oberstdorfer Musiksommer, gdzie pracował pod kierunkiem Petera Bucka (Melos Quartet) i został wyróżniony udziałem w jednym z koncertów finałowych. Jako kameralista występował m.in. w Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, sali Jahannisheim w Oberstdorfie (Niemcy), Château d’Eu (Francja), Evangeliska Kyrkan w Landskronie (Szwecja), Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi „Atma” w Zakopanem i na festiwalu Wszystkie Strony Świata w Puławach. Współpracował z artystami takimi jak Raminta Lampsatis, Marek Chołoniewski, Marek Nosal, Adam Klocek, Aleksander Dębicz i Grzegorz Palus. Od 2008 roku jest pierwszym wiolonczelistą i solistą Archetti – Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna, z którą występował w Polsce, Niemczech, Austrii, Belgii i Szwecji. Jako muzyk orkiestrowy współpracował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Temporanea i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, z którą dwukrotnie odbył tournée po Niemczech. Czynnie uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. Kazimierza Michalika, Tomasza Strahla, Petera Bucka, Romana Jabłońskiego, Adama Klocka, Ulfa Tischbirka, Jerome’a Vidaliéra, Jeana-Pierre’a Menuge’a. Zainteresowanie muzyką współczesną zaowocowało współpracą z litewską pianistką Ramintą Lampsatis oraz wieloma kompozytorami, m.in. Mateuszem Bieniem, Krzysztofem Kostrzewą, Emilem Bernardem Wojtackim, Michałem Jakubem Paparą oraz Michałem Gronowiczem, których kompozycje wielokrotnie prawykonywał. Nie jest mu obca także muzyka rozrywkowa: razem ze skrzypkiem Jakubem Bańdurem tworzy zespół PerDuo Vnc, wykonujący muzykę improwizowaną inspirowaną bluesem i jazzem. Duet otrzymał nagrodę specjalną Blue Spod Festival 2014, był finalistą Rybnik Blues Festival 2014 i KiepuraFest 2014 oraz inaugurował 44. FAMĘ w Świnoujściu. Jako muzyk sesyjny i estradowy współpracuje między innymi z zespołami Seven Seeds, Alergen i Sztywny Pal Azji, z którym wziął udział w nagraniu płyt Fiss Pink i Odnalezione piosenki Bogdana Łyszkiewicza.