Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Fire! Orchestra

Na podstawie decyzji podjętej o godzinie 3 nad ranem pod koniec 2011 roku, Mats Gustafsson, Johan Berthling i Andreas Werliin postanowili rozszerzyć swoje trio Fire! i przekształcić je w orkiestrę, zapraszając muzyków ze świata jazzu, improwizacji i rocka.

Od tamtego czasu zespół ulegał wielu przemianom i transformacjom, gromadząc na początku swojego istnienia 29 muzyków. W późniejszym czasie ich liczba stopniowo spadła – najpierw do 20, a następnie do 14 artystów. Z każdą zmianą składu i instrumentarium zespołu trio twórców zespołu opracowywało nową kompozycję.

Na potrzeby Festiwalu Sacrum Profanum, artyści stworzyli całkowicie nową wersję zespołu Fire! Orchestra z 14 muzykami ze Skandynawii w składzie, którzy zaprezentują nową wersję klasycznej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego: Actions na zespół jazzowy.

Program obejmuje także Media Bogusława Schaeffera oraz specjalną kompozycję, którą Hild Sofie Tafjord opracowała specjalnie z myślą o tym wydarzeniu. Hild Sofie jest francuską waltornistką z Norwegii, która przez kilka lat była członkinią zespołu Fire! Orchestra.

Skład zespołu Fire! Orchestra:

Niklas Barnö – trąbka
Susana Santos Silva – trąbka
Goran Kajfes – trąbka
Reine Fiske – gitara Per
Ake Holmlander - cimbasso / tuba
Maria Bertel – puzon Anna Högberg – saksofon altowy
Mats Gustafsson – saksofon tenorowy i barytonowy
Per ‘Texas' Johansson – saksofon tenorowy i klarnet, flet
Christer Bothén – klarnety
Alexander Zetson – organy
Elsa Bergman – kontrabas
Johan Berthling – gitara basowa
Andreas Werliin – perkusja