Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Eyvind Kang

Spektakularna kariera muzyczna Eyvinda Kanga rozpoczęła się w roku 1995, od tamtego czasu dźwięki jego skrzypiec można usłyszeć na ponad 50 albumach, które współtworzył z Sun City Girls, Billem Frisellem, Secret Chiefs, Blonde Redhead, Robin Holcomb, Laurie Anderson i wieloma innymi artystami. Eyvind jest jednym z najbardziej wyjątkowych i zaskakujących skrzypków undergroundowych – o czym świadczą jego liczne solowe albumy.

Urodzony w Corvallis w stanie Oregon, Kang spędził młodość przemieszczając się po Kanadzie, dopóki nie osiedlił się w Seattle, gdzie mieszka do dziś. Jego najważniejszymi mentorami muzycznymi byli Michael White (który grał u boku Sun Ra Arkestra i Pharoah Sanders), oraz Maestro Dr N Rajam z Indii. Pierwszy album, jaki wydał nosi tytuł 7NADEs, stał się podstawą dla jego koncepcji NADE jako odrębnej formy muzycznej. Po pierwszym albumie Kang szybko wydał kolejny – Theatre of Mineral NADEs, który jeszcze bardziej zgłębiał jego ideę NADE.

Szósta płyta Kanga – Virginal Co-Ordinates – stanowi wyprawę w terytorium minimalizmu, stanowiącą ukłon w stronę Terry’ego Riley i Tony’ego Conrada. Nagrany został na żywo w Bolonii w 2000 roku na Festiwalu Angelica, składają się na nie zapisane kompozycje i subtelne kompozycje. Łagodne brzmienia skrzypiec Kanga wpierane są przez 22-osobową orkiestrę (Playground Ensemble – luźne zgromadzenie europejskich muzyków), z Mike’em Pattnonem na wokalu.