Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Ewa Grochowska

Śpiewaczka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego, badaczka tradycji muzycznych wsi polskiej i stylów wokalnych w muzyce tradycyjnej Europy Środkowo – Wschodniej, doktor nauk humanistycznych. Jest autorką i realizatorką wielu przedsięwzięć artystycznych i badawczych, poświęconych tradycyjnej kulturze muzycznej polskiej wsi.

W latach 2001- 2013 była uczennicą wybitnego skrzypka ludowego Jana Gacy z Przystałowic Małych.

Związana obecnie m.in. z zespołem „Tęgie Chłopy” (muzyka Kielecczyzny), zespołem wokalnym „Warszawa Wschodnia”, zespołem „Z Lasu” (tradycje śpiewacze Polesia ukraińskiego i białoruskiego) oraz Boygn Trio (muzyka żydowska w pamięci mieszkańców Lubelszczyzny). Prowadzi także własny Zespół Śpiewaczy, specjalizujący się w śpiewie obrzędowym. Jest specjalistką w dziedzinie tradycyjnego wesela – w 2015 roku była konsultantką w tym obszarze na planie filmu „Wołyń” w reż. W. Smarzowskiego.

Często bierze udział w projektach muzycznych, łączących muzykę tradycyjną ze współczesną, koncertowała we wspólnych projektach muzycznych m.in. z Januszem Olejniczakiem, Tomaszem Stańko, Andrzejem Bauerem, Cezarym Duchnowskim, Joanną Dudą, zespołem „Małe Instrumenty”. Współpracowała muzycznie z Filharmonią Narodową, Filharmonią Lubelską i Polskim Radiem.

W 2017 zrealizowała autorski program „Tutejsi: tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”, jego efektem jest płyta pt. „Tutejsi. Zachowane w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego”, nagrodzona w konkursie Polskiego Radia „Fonogram Źródeł 2017”.

Obecnie (2018) prowadzi badania nad tożsamością kulturową i przemianami tradycji muzycznych w warunkach trudnych realiów historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludności), poświęcony jest temu projekt „Genealogie: muzyka Pomorza Zachodniego”.

Członkini Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006, 2014 i 2018 r.