Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Elżbieta Sikora

Polska kompozytorka mieszkająca we Francji.

Gry na fortepianie uczyła się w liceum muzycznym w Gdańsku. Uzyskała dwa dyplomy w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie: na Wydziale Reżyserii Dźwięku pod kierunkiem Antoniego Karużasa (1968) i na Wydziale Kompozycji pod opieką Tadeusza Bairda i Zbigniewa Rudzińskiego (1977). Studiowała również kompozycję muzyki elektroakustycznej w Groupe de Recherches Musicales w Paryżu pod kierunkiem Pierre Schaeffera i François Bayle'a i muzykę komputerową w Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique w Paryżu. W 1999 roku uzyskała tytuł doktora nauk muzycznych w zakresie kompozycji w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Jest laureatką licznych nagród, wśród nich: Konkursu im. Carla Marii von Webera w Dreźnie w 1978 roku, Konkursu Muzyki Elektroakustycznej w Bourges (1980), Konkursu dla Kompozytorek w Mannheim (1982) i nagród francuskiego Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musique: Prix pédagogique (1994) i Prix du printemps (1996). W 1997 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasług Rzeczypospolitej, a w 2004 francuskim odznaczeniem Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres.