Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Bartek Wąsik

Pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu międzynarodowych konkursów oraz Paszportu „Polityki” 2014, Gwarancji Kultury przyznawanej przez TVP Kultura; zdobywca tytułu „Polak z Werwą”. Jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik.

Występował niemal w całej Europie, Azji, obu Amerykach. W 2010 roku debiutował w Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall, prezentując opracowania utworów Chopina, które krytycy opisali jako „absolutnie genialne”. W 2011 roku podczas debiutu w Filharmonii Berlińskiej wraz z kwartetem Kwadrofonik wykonał m. in. autorską aranżację Święta Wiosny Igora Strawińskiego na dwa fortepiany i perkusję. Projekt artysty Nowa Warszawa, czyli dwanaście na nowo zaaranżowanych piosenek o Warszawie, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności, rozpoczynając artystyczną przyjaźń ze Stanisławą Celińską i Royal String Quartet. Projekt został uhonorowany Wdechą i Gwarancją Kultury przyznawaną przez TVP Kultura. W 2014 odbyła się premiera filmu dokumentalnego Nowa Warszawa w reżyserii Bartka Konopki. 

Bartłomiej Wąsik jest również laureatem nagród fonograficznych: Fryderyka za najlepsze nagranie muzyki kameralnej (Lutosławski Piano Duo), Folkowego Fonogramu Roku (Kwadrofonik). W 2014 roku wspólny projekt zespołu Kwadrofonik i Doroty Miśkiewicz: Lutosławski, Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci, uzyskał status Złotej Płyty. Jesienią 2014 roku nakładem wydawnictwa Bołt Records ukazała się płyta zawierająca utwory na dwa i cztery fortepiany Tomasza Sikorskiego i Juliusa Eastmana. W roku 2015 roku miała miejsce premiera fonograficzna Requiem ludowego – projektu, który był owocem współpracy zespołu Kwadrofonik i śpiewaka Adama Struga – nagrodzonego Folkowym Fonogramem Roku 2015.