Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Artur Zagajewski

Artur Zagajewski (ur. 1978) ukończył z wyróżnieniem teorię muzyki (2005) pod kierunkiem prof. dra hab. Ryszarda Daniela Golianka oraz kompozycję (2008) w klasie prof. Bronisława Kazimierza Przybylskiego w Akademii Muzycznej w Łodzi. Studiował muzykę elektroniczną pod kierunkiem dra hab. Krzysztofa Knittla. W roku 2012 obronił pracę doktorską w dziedzinie kompozycji pod kierunkiem prof. Zygmunta Krauzego.

Jest zdobywcą licznych wyróżnień, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „850 Jahre Cottbus – Musikalische Bilder einer Stadt”, BMW Crash!, Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz w Łodzi oraz konkursu „in-OUT-side” organizowanego w ramach Sound Screen Festival w Bydgoszczy. Jest laureatem statuetki Łódzkie EUREKA, był nominowany do Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku, a także do Paszportów „Polityki” w kategorii Muzyka Klasyczna.

Jego utwory prezentowane były podczas festiwali w Polsce i za granicą. Kompozycję Stabat Mater nominowano do Wrocławskiej Nagrody Polonica Nova, a utwór brut reprezentował Polskie Radio i otrzymał najwyższą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Palermo.

Zagajewski współpracował z wiolonczelistą Dominikiem Połońskim, choreografką Pauliną Wycichowską, performerką Zorką Wollny, artystą video Michałem Brzezińskim, a także z zespołami: Bang on a Can All-Stars, Kwartludium, Arte dei Suonatori, Polish Cello Quartet.

Zajmuje się badaniami nad muzyką rockową. W ramach działalności popularyzatorskiej prowadzi wykłady i warsztaty dla młodzieży z zakresu muzyki XX i XXI wieku. Jest adiunktem w łódzkiej Akademii Muzycznej, a także członkiem Związku Kompozytorów Polskich oraz Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.