Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Arditti Quartet

Arditti Quartet jest znany na całym świecie za swoje piękne i technicznie mistrzowskie interpretacje muzyki nowoczesnej i muzyki z XX w. Na potrzeby kwartetu napisano setki utworów smyczkowych i kameralnych od czasów jego założenia przez Irvine’a Arditti w 1974 roku.

Wiele z nich pozostawiło trwały ślad na światowych repertuarach, oraz zapewniło Arditti Quartet miejsce w historii muzyki. Światowe premiery utworów takich kompozytorów jak Abrahamsen, Ades, Andriessen, Aperghis, Britwistle, Britten, Cage, Carter, Denisov , Dillon, Dufourt, Dusapin, Fedele, Ferneyhough, Francesconi, Gubaidulina, Guerrero, Harvey, Hosokawa, Kagel, Kurtag, Lachenmann, Ligeti, Maderna, Manoury, Nancarrow, Reynolds, Rihm, Scelsi, Sciarrino, Stockhausen i Xenakis, oraz setek innych, ukazują szeroki zasięg repertuaru muzycznego Arditti Quartet.

Zespół wierzy, że bliska kolaboracja z kompozytorami jest kluczowa w procesie interpretowania muzyki współczesnej, z tej przyczyny starają się nawiązać taką współpracę z każdym kompozytorem, którego muzykę wykonują.

Oddanie muzyków pracy edukacyjnej przejawia się w masterclassach i warsztatach, które organizują dla młodych wykonawców I kompozytorów z całego świata.

Na rozległą dyskografię Ardatti Quartet składa się ponad 200 albumów. 42 płyty wydane zostały jako część serii Naive Montaigne. Kwartet nagrywał albumy z ponad 20 wytwórniami płytowymi, i jego dyskografia stanowi w sumie największą bibliotekę kwartetu w ostatnich 40 latach. Nagrali muzykę Berio, Cage’a, Cartera, Lachenmanna, Ligeti, Nono, Rihma, komplet muzyki kameralnej Xenakisa i niesławny Helicopter Quartet Stockhausena. Ich ostatnie albumy zostały wydane przez francuską firmę Aeon, a należą do nich profile muzyczne Harvey’a, Dusapina, Britwistle’a, Gerhard, Ferneyhougha i Paredesa.

Przez ostatnie 30 lat zespół był wielokrotnie nagradzany. Otrzymali Deutsche Schallplatten Preis kilkakrotnie, Nagrodę Gramophone za najlepsze nagranie muzyczne w latach 1999 (Elliott Carter) i 2002 (Harrison Britwistle). W 2004 roku otrzymali nagrodę Coup de Coeur w Akademii Charlesa Crosa we Francji, za wyjątkowe zasługi w rozpowszechnianiu muzyki współczesnej. W 1999 roku trzymali również prestiżową Ernst von Siemens Music Prize za dorobek muzyczny – do dzisiaj pozostają jedynym zespołem, który otrzymał to wyróżnienie.

Kompletne archiwum Arditti Quartet znajduje się w Sacher Foundation w Szwajcarii.

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera