Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Arditti Quartet

Arditti Quartet   cieszy się znakomitą reputacją ze względu na uduchowione i technicznie wyrafinowane interpretacje muzyki współczesnej i muzyki z początku XX wieku. Od chwili założenia kwartetu przez pierwszego skrzypka Irvine’a Ardittiego w 1974 roku specjalnie dla zespołu napisano już kilkaset utworów na kwartet smyczkowy i innych utworów muzyki kameralnej. Utwory te pozostawiły trwały ślad w dorobku dwudziestowiecznej muzyki i ugruntowały pozycję Arditti Quartet w historii muzyki. Tacy kompozytorzy jak Adès, Aperghis, Birtwistle, Cage, Carter, Dufourt, Dusapin, Fedele, Ferneyhough, Francesconi, Gubaidulina, Harvey, Hosokawa, Kagel, Kurtág, Lachenmann, Ligeti, Nancarrow, Rihm, Scelsi, Sciarrino i Stockhausen powierzyli kwartetowi prapremierowe wykonania swoich utworów muzycznych. W repertuarze kwartetu znajdują się wszystkie kwartety smyczkowe wyżej wymienionych i wielu innych kompozytorów.

Zespół kieruje się przekonaniem, że ścisła współpraca z kompozytorami ma istotne znaczenie dla procesu interpretacji muzyki współczesnej i w związku z tym stara się współpracować ze wszystkimi kompozytorami, których utwory wykonuje. Przez wiele lat muzycy kwartetu prowadzili zajęcia podczas Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt – liczne klasy mistrzowskie i warsztaty da młodych wykonawców i kompozytorów z całego świata.

Obszerna dyskografia Arditti Quartet liczy obecnie ponad 180 płyt. Tylko w ramach stałej serii wydanej przez francuską wytwórnię Naïve Montaigne wydano jak dotąd 42 płyty. Seria obejmuje liczne utwory współczesnych kompozytorów i całość pierwszych cyfrowych nagrań utworów muzycznych na kwartet smyczkowy Second Viennese School. Kwartet znany jest z tego, że nagrywa utwory  kompozytorów w ich obecności – a zatem nagrał wszystkie kwartety Luciana Berio na krótko przed jego śmiercią. Nagranie spektakularnego Helicopter Quartet Stockhausena na CD stało się już legendą i przeszło do historii muzyki najnowszej.

W ciągu ostatniego czterdziestolecia działalność zespołu uhonorowana została licznym nagrodami, w tym kilkakrotnie nagrodą Deutscher Schallplattenpreis, Gramophone Award za najlepsze nagranie muzyki współczesnej w 1999 r. (Elliott Carter) i w 2002 r. (Harrison Birtwistle). W 1999 r. przyznano zespołowi prestiżową nagrodę Ernst von Siemens Music Prize za całokształt osiągnięć. Postawiło to kwartet w rzędzie z takimi laureatami, jak Berio, Britten, Carter, Ferneyhough, Lachenmann, Ligeti i Rihm.

W styczniu 2017 muzycy wystąpili na festiwalu otwarcia nowej sali koncertowej Elbphilharmonie z prawykonaniem pierwszego kwartetu smyczkowego Younghi Pagh-Paana. Na Wittener Tage für neue Kammermusik Arditti Quartet wykonał najnowszy kwartet smyczkowy Harrisona Birtwistle, którego prapremiera odbyła się w ubiegłym sezonie w Wigmore Hall. W lipcu w ramach musica viva w Monachium miało miejsce premierowe wykonanie rozbudowanej wersji utworu iv13a Marka Andre, skomponowanej dla uczczenia czterdziestolecia powstania zespołu w 2014 r. W bieżącym sezonie zespół wykonał także nowy kwartet Huguesa Dufourta i nowy utwór Wolfganga Rihma na gitarę i kwartet smyczkowy, jak również premierę kompozycji Salvatora Sciarrino z udziałem kontratenora Jake’a Ardittiego. Muzycy są żywo zainteresowani udziałem w koncertach w nowej formie, w tym EVERYTHING IS IMPORTANT – przedstawienie na głos, kwartet stryczkowy, wideo i taśmę. Premiera tego utworu odbyła się w Darmstadt. W tym sezonie można go zobaczyć podczas festiwali (Gong, November Music, Huddersfield, MaerzMusik) i w Onassis Cultural Centre w Atenach.