Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Aleksander Nowak

ur. 1979 studiował kompozycję pod kierunkiem Aleksandra Lasonia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Steve Rouse’a w University of Louisville, School of Music (USA). Aktualnie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki katowickiej Akademii Muzycznej. Uczy m.in. kompozycji i instrumentacji. W roku 2010 otrzymał stopień doktora, w 2016 habilitację.

Komponuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną na zamówienie wielu solistów, zespołów i instytucji. Jego muzyka była wykonywana w Polsce, innych krajach europejskich oraz w USA przez takich artystów i zespoły jak Ricardo Gallen, Eugeniusz Knapik, Łukasz Kuropaczewski, Piotr Pławner, Oksana Rapita, Warszawska Grupa CELLONET, Lasoń Ensemble, Ensemble Modern, The London Sinfonietta, Chamber Philharmony Pardubice, Kwartet Śląski, Orkiestra Kameralna AUKSO, Orkiestra Muzyki Nowej, Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Istotne miejsce w jego twórczości zajmuje opera. W latach 2009 i 2010  Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie wystawiał operę kameralną Sudden Rain do libretta Anny Koniecznej w reżyserii Mai Kleczewskiej, w roku 2012 podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” odbył się pokaz quasi-dramatu muzycznego na głosy solowe i wideo "Spoon River" do tekstów Edgara Lee Mastersa, stworzonego we współpracy z Adamem Dudkiem, a w marcu 2015 miała miejsce premiera opery "Space Opera" do libretta bułgarskiego pisarza Georgi Gospodinova, w reżyserii Eweliny Pietrowiak, napisanej na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Nagrania jego kompozycji znalazły się na dwóch albumach monograficznych: „Fiddler’s Green” wydanym w roku 2009 przez Polskie Radio Katowice oraz „3x4+8” wydanym przez wydawnictwo CD Accord w roku 2012, a także w albumach wybitnych wykonawców tj. TWOgether Duo („Satin”, Sarton Records, 2013) czy Agaty Szymczewskiej („Modern Soul”, CD Accord, 2016). Od roku 2008 partytury jego kompozycji publikuje Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Aleksander Nowak jest laureatem Nagrody „Gwarancje Kultury” 2011, nominacji do Nagrody Mediów Publicznych „OPUS” 2008, Stypendium „Młoda Polska”, Stypendium, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz „Moritz von Bomhard  Fellowship”.

Od roku 2011 pełni funkcję prezesa katowickiego oddziału Związku Kompozytorów Polskich koordynując festiwale tj. „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”, „Śląskie Trybuny Kompozytorów” czy „Brand-New Music”.

Fot. Bartek Barczyk © Polskie Wydawnictwo Muzyczne