Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Aaron Dessner

Aaron Dessner to zamieszkały w nowojorskim Brooklynie muzyk, multiinstrumentalista i producent, znany przede wszystkim jako gitarzysta i kompozytor indie-rockowego zespołu The National, mającego na koncie m.in. nominację do nagrody Grammy. Jego płyty Alligator (2005), Boxer (2007) i High Violet (2010) są wymieniane wśród najlepszych albumów dekady w wielu zestawieniach na całym świecie.

Najnowszy album The National– Trouble Will Find Me (2013) – zadebiutował na 3. miejscu zarówno na amerykańskiej liście Billboard, jak i na brytyjskiej liście UK Albums Chart. Oprócz tego Dessner dał się poznać jako wpływowy producent współpracujący z najzdolniejszymi i najbardziej uznanymi muzykami ze świata rocka.


Ostatnio wyprodukował drugi album zespołu Local Natives Hummingbird, wydany w 2013 r. Z muzykami tej grupy spotkał się po raz pierwszy podczas ich wspólnej trasy z The National. Zespół nie od razu był skłonny skorzystać z usług producenta, jednak ostatecznie muzycy Local Natives uznali, że wsparcie Dessnera wyjdzie ich płycie zdecydowanie na dobre i postanowili nagrać ją w jego brooklyńskim studiu. “Aaron pomógł nam uchwycić kilka magicznych momentów na tym albumie” – opowiada Taylor Rice, wokalista i gitarzysta Local Natives – „Naprawdę nas zmotywował". Płyta zebrała entuzjastyczne recenzje, a znaczący wkład Dessnera jako producenta został dostrzeżony przez wiele osób.

Dessner miał też spory wkład w płytę Tramp wydaną w 2012 r. przez brooklyńską wokalistkę Sharon Van Etten. Została ona nagrana również w jego studiu; w sumie Sharon i Dessner pracowali nad nią ponad 14 miesięcy, a końcowy efekt spotkał się z wyjątkowo przychylnym przyjęciem. „On naprawdę rozumiał moje piosenki i wyczuwał zawarty w nich potencjał (...) sprawił, że czułam się pewnie i nie bałam się podejmować ryzyka" – tak wspominała Sharon swoją współpracę z Dessnerem.

Spośród innych wydawnictw produkowanych przez Aarona warto wymienić album Dovemana The Conformist z 2009 r., a także wydaną w tym samym roku charytatywną składankę Dark Was The Night fundacji Red Hot, z której dochód został przeznaczony w całości na walkę z AIDS. Tę drugą płytę Aaron wyprodukował wspólnie ze swoim bratem bliźniakiem Bryce’m, również gitarzystą The National. Wspomniana składanka zawiera wyjątkowe nagrania, duety i zestawienia z udziałem wielu znanych artystów i zespołów, m.in. Davida Byrne’a, Arcade Fire, Sufjana Stevensa, Sharon Jones, Cat Power, Grizzly Bear, My Morning Jacket i Spoon. W styczniu 2012 r. dochód ze sprzedaży Dark Was The Night przekroczył 2 mln dolarów.

Ostatnio Aaron pracował nad nowym albumem brytyjskiej indie-folkowej grupy This Is The Kit, który ukazał się w kwietniu tego roku nakładem Brassland Records - wytwórni założonej przez Aarona i Bryce'a wspólnie z Alecem Bemisem. Jest on również producentem ubiegłorocznej płyty australijskiego duetu Luluc.   Fot. Kim Metso