Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Zygmunt Krauze

Studia kompozytorskie ukończone pod kierunkiem Kazimierza Sikorskiego i pianistyczne u Marii Wiłkomirskiej, Zygmunt Krauze pogłębiał w Paryżu, u Nadii Boulanger. Zdobytą wiedzę wkrótce potem zaczął przekazywać młodym adeptom sztuki kompozytorskiej. Od 2002 roku jest profesorem kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi. Prowadził wykłady i kursy mistrzowskie na uniwersytetach i akademiach muzycznych w Japonii, Korei, Chinach i USA.

Dorobek kompozytorski Zygmunta Krauzego to m.in. sześć oper, formy instrumentalne, od miniatur po kilkusetosobowe składy symfoniczne, muzyka teatralna, dzieła chóralne oraz instalacje i kompozycje przestrzenno-muzyczne. Wiele kompozycji zostało zarejestrowanych i wydanych na płytach Polskich Nagrań, DUX, Bôłt Records ORF, Nonesuch, Thesis, Musical Observations (CP2), Collins Classics, Warner Classics i EMI.

Wyjątkowym rozdziałem w dorobku kompozytora jest muzyka unistyczna, której podstawy dała teoria unizmu wywodząca się z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Szczególnie uprzywilejowanym instrumentem jest w każdym przypadku fortepian. Będąc koncertującym pianistą, Zygmunt Krauze może nie tylko komponować na ten instrument, ale z powodzeniem być wykonawcą własnych utworów. W 1966 roku otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla wykonawców muzyki współczesnej Gaudeamus w Holandii. W 1967 roku założył zespół Warsztat Muzyczny, którym kierował przez 25 lat. Na zamówienie zespołu powstało ponad 100 utworów, napisanych przez wybitnych kompozytorów z całego świata.

Działalność organizatora życia muzycznego rozpoczęła się dla Zygmunta Krauzego w 1970 roku, gdy został członkiem Komisji Repertuarowej festiwalu Warszawska Jesień. W 1982 na zaproszenie Pierre'a Bouleza został doradcą artystycznym Institut de Recherche de Coordination Acoustique Musique (IRCAM). Był jednym z członków-założycieli Towarzystwa im. W. Lutosławskiego oraz wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Regularnie zasiada w jury międzynarodowych konkursów kompozytorskich w wielu krajach świata.

Krauze wystąpi razem z Warsztatem Muzycznym w koncercie Folk Music 13 września.
Zygmunt Krauze na zamównie pisze również utwór 'Deklaracja', którego premiera będzie miała miejsce podczas
kocnertu Ustroje 12 września (również w trakcie tego koncertu wykonany zostanie utwór Tableau vivant, który Profesor przerobi specjalnie na potrzeby grupy Hasthag Ensemble).