Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Squarepusher

Squarepusher to pseudonim artystyczny Toma Jenkinsona, urodzonego w 1975 roku brytyjskiego muzyka, tworzącego awangardową muzykę elektroniczną. Squarepusher pochodzi z Chelmsford, Essex. Karierę muzyczną rozpoczął już w wieku 12 lat. Jenkinson, jako młody chłopak zafascynowany trash-metalem, z początkiem lat 90. swoje zainteresowania skierował na stałe ku muzyce elektronicznej, inspirując się m.in. twórczością Aphex Twina, z którym również się przyjaźni. Jego brat to Ceephax Acid Crew (Andrew Jenkinson). Squarepusher od lat związany jest z wytwórnią Warp. Tworzy muzykę eksperymentalną, łącząc takie gatunki jak acid techno, jazz, ambient, drum and bass oraz break beat. Występując na żywo wykorzystuje basowe gitary progowe i bezprogowe, laptopa oraz inne sprzęty komputerowe.

Jego albumy są wysoko oceniane przez krytyków za kreatywne i progresywne podejście do muzyki elektronicznej, a muzyka na nich opisywana jako połączenie elektronicznych źródeł dźwiękowych, instrumentów grających na żywo oraz cyfrowego przetwarzania sygnału.


Zdjęcie: popmatters