Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Zmarł Krzysztof Penderecki – wybitny dyrygent i kompozytor

2020-03-29


W niedzielę 29 marca 2020 roku odszedł wybitny dyrygent i kompozytor Krzysztof Penderecki. Jego zasługi dla światowej kultury i Krakowa, którego mieszkańcem był od ponad 60 lat, są nieocenione. Był on również jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie. Krakowskie Biuro Festiwalowe ze smutkiem żegna Mistrza i przekazuje na ręce Rodziny kondolencje.

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy, od roku 1951 związany był z Krakowem. Międzynarodową sławę przyniosły mu utwory o oryginalnej szacie brzmieniowej, w których wykorzystywał niekonwencjonalne techniki wydobycia dźwięku (Tren – Ofiarom Hiroszimy, Polymorphia, Fluorescencje).

W roku 1966 ukończył Pasję według św. Łukasza, która przyniosła mu światowy rozgłos. Powstałe w latach 70. i 80. XX wieku kompozycje (Te Deum, Polskie Requiem) stały się symbolem wolności w sztuce.

Wielokrotnie uhonorowany nagrodami krajowymi i zagranicznymi. Otrzymał między innymi prestiżowe nagrody Grammy (1988, 1999, 2013, 2017). Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów i uczelni artystycznych, a także członkiem honorowym wielu akademii artystycznych i naukowych. Uhonorowany wysokimi odznaczeniami państwowymi i zagranicznymi, w tym Orderem Orła Białego. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim. Prowadzi czołowe orkiestry symfoniczne w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Był twórcą ponad 150 kompozycji, w tym 20 utworów kameralnych, 18 kompozycji solowych, 25 utworów koncertujących, 27 kompozycji orkiestrowych, 7 symfonii, 21 pieśni i utworów chóralnych, 25 dzieł kantatowo-oratoryjnych i 4 oper. Jego kompozycje wykorzystano w ponad 120 produkcjach: filmach animowanych, teatrach lalkowych, teatrze dramatycznym, teatrze telewizji, a także filmach fabularnych i dokumentalnych.

Krzysztof Penderecki był inicjatorem powstania Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach – międzynarodowego kampusu dedykowanego młodym artystom.

W ostatnich latach był gościem honorowym krakowskich festiwali: Sacrum Profanum, Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz festiwalu muzyki dawnej Misteria Paschalia. Z okazji 85. urodzin kompozytora prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w 2018 roku uroczyście nadał Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków imię Krzysztofa Pendereckiego.

Mistrzu, dziękujemy!