Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Szmery bajery, czyli czuły hołd dla Pendereckiego

2020-11-20
Festiwal Sacrum Profanum zdążył przyzwyczaić słuchaczy do eksplorowania niepokornych dźwięków. Tym razem będzie inaczej, a koncert „ASMR” skupi się na poszukiwaniu przyjemności płynącej z subtelnych dźwięków, takich jak szepty czy szmery. Premiera w niedzielę 22 listopada na platformie PLAY KRAKÓW w ramach 18. edycji Sacrum Profanum.

ASMR: ten fenomen dźwiękowy nie tylko stanowi inspirację dla wielu twórców coraz głębiej i śmielej go eksplorujących, ale wciąż jest ekscytującym fetyszem i źródłem doznań dla wielu indywidualnie go doświadczających fanów. ASMR – skrót od autonomous sensory meridian response („samoistna odpowiedź meridianów czuciowych”) – to reakcja organizmu w postaci przyjemnego mrowienia na zewnętrzne bodźce: szmery, stuki, szept czy szelest.

Specjalistą w tej dziedzinie jest Mikołaj Laskowski, który w autorskiej serii Deep Relaxation umieszcza elementy do samodzielnego wykonania przez odbiorcę, wciągając go w ten rytuał odnowy poprzez dźwięk. Utwór Liminal Studies Wojtka Blecharza nie odnosi się wprost do tematu – to studium emocjonalności, docierania do najgłębszych pokładów psychiki. Royal String Quartet dokonuje w tym utworze prawdziwej kwartetowej wiwisekcji, a wydobywane dźwięki hipnotyzują i intrygują. Na koniec usłyszymy medytację brzmienia kwartetu smyczkowego autorstwa Alvina Luciera. To idealne wyciszenie po serii masaży ucha wewnętrznego.

Pierwszą kompozycją, którą usłyszymy tego wieczora, będzie kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego – to hołd złożony przez festiwal i zespół zmarłemu w tym roku Maestro. Utwór jest swoistym alfabetem sonorystycznych możliwości instrumentów smyczkowym. Można zaryzykować stwierdzenie, że to ASMR zaprojektowane na instrumenty. Scenerią koncertu „ASMR” będzie budynek dawnego hotelu Cracovia - Muzeum Narodowe w Krakowie.

Bilety

Sacrum Profanum
Kup Bilet

Karnety

Karnet Sacrum Profanum 2020

1-29.11.2020

Kup karnet