Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Złożoność rzeczywistości

2016-08-11
Sztuka odzwierciedla czas, w którym powstaje. Jeśli jest szczera, zawsze jest aktualna, najbardziej aktualna, jak tylko być może – nawet jeśli odnosi się do przeszłości, patrzy na nią dzisiejszymi oczyma. Jeśli niszczy schematy, ustanawia automatycznie nowe. Reaguje na rzeczywistość, by jak najlepiej oddać jej specyfikę. Oraz złożoność – i tak dzieje się w przypadku trzeciego z nurtów reprezentowanych w ramach tegorocznego festiwalu Sacrum Profanum. Indie classical.

Przyzwyczailiśmy się już do wszechobecnych anglicyzmów, globalizacja to uniwersalizacja. Termin indie classical jest jednoznaczny – uzupełnia bowiem dwa pozostałe nurty w ramach festiwalu: akademicki i awangardowy. Uzupełnia, a jednocześnie spina, zaciera granice – reaguje na złożoność rzeczywistości – indie classical leży bowiem na styku muzyki najnowszej wywodzącej się z nurtu akademickiego a estetyki łamiącej akademickie schematy. Indie to niezależność, ale niewykluczająca fachowości, to swoiste „zrób to sam”, ale nieoznaczające bynajmniej fuszerki. To wydarcie muzyki wąskim, często skostniałym gremiom i oddanie jej w ręce entuzjastów – można powiedzieć, że to twórczość na miarę czasów – muzyka 2.0, odbiorca może stać się twórcą, rockman tworzyć muzykę współczesną, amator dzieła profesjonalne.

W zgodzie z taką filozofią powstawała przez lata muzyka rozrywkowa, od niedawna ślad niezależności odnajdujemy w muzyce klasycznej. By zaakcentować jej obecność i głębokie piętno, jakie wywiera na współczesności, koncert z niezależną klasyką 1 października otworzy Sacrum Profanum 2016. A będzie to nie lada wydarzenie – na scenie Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków staną przedstawiciele najsłynniejszej bodaj kuźni wyemancypowanych kompozytorów kolektywu i wytwórni Bedroom Community. Utwory Jodie Landau, Valgeira Sigurðssona, Nico Muhly’ego i Daníela Bjarnasona wykonają... Jodie Landau, Valgeir Sigurðsson, Nico Muhly, Daníel Bjarnason. Kompozytorzy i wykonawcy wersji 3.0 – do roli twórcy i odbiorcy dodadzą jeszcze funkcję interpretatorów, wykonując wzajemnie i wspólnie własne dzieła. Międzynarodowy skład uzupełni elastyczna, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki najnowszej formacja Spółdzielnia Muzyczna, na scenie stanie także wspaniała polska sopranistka, dla której eksperyment stał się praktyką codzienności – Barbara Kinga Majewska.

Koncert zatytułowany Whale Watching będzie okazją, by z artystami Bedroom Community świętować 10-lecie wytwórni założonej przez Sigurðssona, Muhly’ego i Bena Frosta. Koncert wzajemnych inspiracji będzie mieszanką gatunków od kompozycji muzyki najnowszej przez propozycje sięgające korzeniami nurtu elektro-akustycznego, dojrzałą elektronikę aż po przepuszczony przez filtr nowoczesności skandynawski folk. Gatunkowa mieszanka, która doskonale oddaje współczesny świat i jego wielowymiarowość. Podczas inauguracji Sacrum Profanum będziemy czerpać z niej pełnymi garściami.

Tak jak indie classical spina gatunki, tak Barbara Kinga Majewska stanie się wspólnym mianownikiem koncertu otwarcia oraz wieczoru 5 października. Wieczoru, powiedzmy wprost, bez precedensu – w Sali Teatralnej Centrum Kongresowego ICE Kraków wystąpią bowiem legendy w repertuarze legendy – Arditti Quartet i pianista Stephen Drury wykonają z Majewską utwory Johna Zorna z lat 1991-2013. Mieszanka godna nurtu indie classical – hipnotyczna muzyka klezmerska przełożona na język klasyki, podlana energetycznym sosem improwizacji – pierwsze z zapowiedzianego cyklu wydarzeń prezentujących imponujący dorobek spiritus movens nowojorskiej awangardy pozostanie w pamięci na długo. Przekrój przez kameralną twórczość Zorna, prezentowaną dotychczas w Polsce w skromnych ilościach, będzie jednym z najjaśniejszych punktów tegorocznego Sacrum Profanum.

Nie inaczej będzie w przypadku prezentacji materiału z albumu Virginal Co-Ordinates Eyvinda Kanga. 7 października w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków. Kanga, skrzypka i kompozytora wesprze swym niekwestionowanym talentem wielki Mike Patton – uosobienie artystycznej wolności i wyobraźni, wywodzącego się z muzyki „zrób to sam” rozrywkowej, znanego z przekraczania granic i łączenia odmiennych muzycznych światów. Jednemu z największych głosów muzyki niezależnej towarzyszyć będą polscy artyści: specjalista od awangardowej elektroniki Mirt (syntezator i nagrania terenowe) oraz Anna Mamińska i Hubert Połoniewicz na bliskowschodnich tamburach. Nie zabraknie także iście klasycznego instrumentarium – pełnię brzmienia zapewni wspaniała krakowska orkiestra, która gra niczym doskonale zestrojony organizm – Sinfonietta Cracovia, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki XX- i XXI-wiecznej. Virginal Co-Ordinates Kang i Patton zaprezentują w nowej wersji z tego roku, wzbogaconej w stosunku do oryginału pochodzącego sprzed 12 lat o nowe utwory. To dodatkowy przyczynek do niespodzianki – materiał z albumu przy każdej scenicznej prezentacji jest bowiem w części improwizowany. Nawet zeszłoroczne wykonanie z Alanem Bishopem, wokalistą eksperymentalnego zespołu Sun City Girls nie daje nam choćby cienia wyobrażenia o tym, co stanie się na scenie Centrum Kongresowego ICE Kraków, zwłaszcza że stanie na niej niemający sobie równych Mike Patton. Podczas Sacrum Profanum 2016 improwizację pomnożymy przez niewiadomą, ale możemy być pewni jednego – będzie to koncert, który zapamiętamy na długo, wspaniała emanacja nurtu indie classical, w której klasyka będzie punktem wyjścia dla swobodnej inwencji światowej sławy artystów.