Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum 2023

Rozmowy i lekcje

2016-09-26

Sacrum Profanum nie rzuca słów na wiatr. Kiedy w połowie czerwca odmieniony krakowski festiwal niósł radosną nowinę w postaci programu zapowiadał tajemnicze aktywności uzupełniające ekscytujące muzyczne doznania. Przyszedł czas, by ujawnić ich listę – a jest ona długa. Klubowe granie i poważne dyskusje, warsztaty wokalne i instrumentalne oraz projekcje filmowe, wykłady i spotkania z artystami. Od teoretyzowania po praktykę, od słuchania po współuczestnictwo – Sacrum Profanum przybliża świat muzyki współczesnej, odczarowuje ją i – psssst! – otwiera hermetyczną puszkę. Okazuje się, że nie ma w niej nic strasznego, że nowa klasyka jest po prostu częścią rzeczywistości, że bez jej poznania nasze pojęcie o współczesności byłoby niepełne. A przecież nie chcemy żyć w nieświadomości.

Zaczynamy 1 października pierwszą z trzech dyskusji pod patronatem pisma Fragile o dziennikarstwie muzycznym (kolejne 5 i 8.10 poświęcone będą teorii muzyki i poznania oraz improwizacji), opowieścią o kolektywie Beedroom Community (świętującym swoje dziesięciolecie w Krakowie) oraz wieczornym klubowym otwarciu Sacrum Profanum w klubie W Remoncie z muzyką Piotra Figla, Johna Lake’a i duya geborda. Następne dni upłyną na warsztatach wokalnych z Barbarą Kingą Majewską (Małopolski Ogród Sztuki, 2.10, obowiązują na nie zapisy pod adresem warsztaty@biurofestiwalowe.pl), dyskusjach z magazynem Glissando (dwa panele kolejno 2 i 3 października poświęcone muzyce eksperymentalnej oraz kobietom w muzyce współczesnej i elektronicznej), wykładach o dorobku trzech wielkich kompozytorów XX wieku, Stockhausena, Bouleza i Berio (2.10) i ewolucji opery (6.10), spotkaniach z festiwalowymi artystami: Agatą Zubel i Marcinem Stańczykiem, Reinholdem Friedlem i Kasperem T. Toeplitzem oraz twórcami opery Folie à Deux (kolejno 3, 4 i 6 października). W programie znalazły się także projekcje filmowe poświęcone Mai Ratkje i polskiej najnowszej awangardzie muzycznej, warsztaty wokalne z Ratkje (zapisy również pod adresem warsztaty@biurofestiwalowe.pl) oraz preparowanie fortepianu z legendą współczesnej pianistyki Stephenem Drurym, oprowadzanie kuratorskie po eksponowanej w Bunkrze Sztuki monograficznej wystawie Anny Zaradny Rondo znaczy koło, wreszcie definitywnie kończący tegoroczne Sacrum Profanum after w klubie W Remoncie, podczas którego wystąpią Mirt, A.N.R.S. i FOQL.

Jakość gwarantują zaproszone gadające głowy. Wśród prowadzących m.in. Monika Pasiecznik, Iza Smelczyńska, Jan Topolski, Tomasz Gregorczyk i Rafał Mazur, a pośród wielu gości Dorota Kozińska, Justyna Stasiowska, Adam Suprynowicz, Krzysztof Szwajgier i Filip Szałasek.

Festiwal to coś więcej, niż muzyka. To wspólne spędzanie czasu, święto, otwarcie na nowe doświadczenia. Takie jest nowe Sacrum Profanum – zaprasza, by rozwijać się razem z nim. Pozwala uzupełnić wrażenia estetyczne intelektualną nadbudową. Bawi, ale nie rozpuszcza, uczy, ale nie poucza. Dajcie się wciągnąć w tę przygodę!

Cały program tutaj!