Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

18. Sacrum Profanum: rok z „Młodością”

2020-12-01

Osiemnasta odsłona Sacrum Profanum przechodzi do historii. To była wyjątkowa edycja, która od początku do końca została zrealizowana w wydaniu cyfrowym. Dzięki temu„Młodość” potrwa jeszcze przez rok, a wszystkie koncerty tegorocznego programu będą w tym czasie dostępne na platformie PLAY KRAKÓW

9 koncertów festiwalowych, a w ich programach 12 światowych premier utworów zrealizowanych w formie produkcji na poły filmowych, teatralnych czy zapraszających odbiorców do współwykonania, które stały się dodatkową wizytówką festiwalu. Miesięczna formuła „slow festiwalu” pokazała, że eksperymentować można również w tym aspekcie, a liczne podcasty festiwalowe z Bartkiem Chacińskim (tygodnik „Polityka”), Janem Topolskim („Glissando”) czy kuratorem festiwalu Krzysztofem Pietraszewskim były dopełnieniem tej wyjątkowej, cyfrowej edycji Sacrum Profanum. To dzięki tym wszystkim działaniom w tak kryzysowym momencie dla kultury nie zostaliśmy zmuszeni do odwołania festiwalu. Jednak nie tylko charakter festiwalu, ale również tematy podejmowane w utworach prezentowanych na Sacrum Profanum zaskakująco mocno korespondowały z ważnymi tegorocznymi wydarzeniami społeczno-politycznymi.

Fascynujące jak program festiwalu współbrzmiał z aktualnością. Nie mogliśmy zaplanować tego, że „TOVA” – feministyczny projekt flecistki Ani Karpowicz, z przejmującym utworem Scream Teoniki Rożynek – będzie miał premierę w dniu ogólnopolskiego Strajku Kobiet, czy że protesty będą rozgrywać się właściwie przez cały czas trwania festiwalu. Dodatkowo dosłownie wczoraj premierę miał koncert „Formy żeńskie”, podczas którego młode kompozytorki i instrumentalistki z Polski przyszły po swoje. Od kilku lat podejmujemy tematy równościowe (również w sprawie środowisk LGBTQ+, tolerancji i otwartości, rasizmu i kryzysu uchodźczego), jesteśmy pierwszym festiwalem, który wprowadził parytet do programów i zamówień – więc ta walka nie jest nam obca. Jednak ta koincydencja wzmacnia przekaz, z którym idziemy. Od lat powtarzamy, że kultura jest najlepszą płaszczyzną do dialogu, do oswajania nowych tematów i wreszcie – ostatnim przyczółkiem przyzwoitości – podkreśla Krzysztof Pietraszewski.

Festiwal Sacrum Profanum to dla nas nie tylko prezentacja najbardziej frapujących zjawisk w muzyce nowej, ale też przestrzeń do rozmów, dyskusji i poznawania odmiennych perspektyw na interesujące nas kwestie. Tak było też z tegorocznym hasłem festiwalu, czyli „Młodością”. Wspólnie z Bankiem Millennium – wieloletnim Sponsorem Festiwalu Sacrum Profanum – zaprosiliśmy krakowian w różnym wieku, aby podzielili się z nami swoim postrzeganiem młodości. Na projekt, który jest dostępny na facebookowym profilu festiwalu, złożyły się sesja zdjęciowa, kreatywne spotkania, dyskusje, wymiana poglądów, będące inspiracją do dalszych działań. Odkryliśmy różne emocje bohaterów sesji: tęsknoty, oczekiwania oraz pragnienia. Tworząc wartość dodaną projektu bazującą na kanwie uniwersalnych i wspólnych obu markom wartości, odkryliśmy trop do promocji sponsorów podczas wydarzeń online. To szczególnie istotne zarówno dla kultury, jak i dla jej mecenasów, aby w nowej, niełatwej dla kultury i festiwali rzeczywistości znaleźć nieszablonowe formy współdziałania.

 

Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków i KBF, a sponsorem Bank Millennium

Bilety

Sacrum Profanum
Kup Bilet

Karnety

Karnet Sacrum Profanum 2020

1-29.11.2020

Kup karnet