Cookies Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji. Zamknij
Sacrum Profanum Festiwal

Wydarzenia towarzyszące

Sacrum Profanum to nie tylko koncerty! Jak co roku, program główny festiwalu uzupełnia szereg wydarzeń towarzyszących, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy dla Was spotkania, debaty, występy, wywiady z muzykami, warsztaty, a nawet zajęcia jogi. Dołączcie do nas!2 września (niedziela), godz. 11.30 (joga), 12.30 (koncert) / Park Krakowski
MOON2 – ROZGRZEWKA PRZED SACRUM PROFANUMRozgrzewkę przed festiwalowymi emocjami rozpoczniemy już 2 września. Rozgrzewka metaforyczna – koncert zespołu MOON2, ale też prawdziwa – na jodze z Denisem Kolokolem. Wyobraź sobie, że możesz dotknąć dźwięku. MOON2 to wirtualny świat, w którym ruch staje się dźwiękiem. W związku z tym gra na instrumencie przypomina taniec. Każdy koncert zespołu to nie tylko doznanie dźwiękowe, ale również intensywne doświadczenie wizualne: każdy gest performera jest rejestrowany przy pomocy kamery/kontrolera ruchu i wpływa na dźwięki elektroniczne. Elektroniczne dźwięki sterowane ruchem ciała performera połączone z brzmieniem perkusji i gitary basowej, czyli algorytmiczny space rock z innej planety.

Przed koncertem zapraszamy na zajęcia jogi, które poprowadzi Denis Kolokol z zespołu MOON2. Po tej rozgrzewce, nie tylko łatwiej będzie Wam śledzić konsekwencje dźwiękowe ruchów w koncercie, ale też po wszystkim spróbować samemu stanąć przed kontrolerem ruchu i… poruszyć dźwięki! Na koniec zapraszamy do interakcji z tym wyjątkowym systemem/instrumentem.


12 września (środa), godz. 17:00 / Arteteka
Rozmowa „Fragile”: Doing by not doing
spotkanie otwarte
Wraz z rozwojem technologii nagrywania i odtwarzania dźwięku pojawiły się w XX wieku formy tworzenia muzyki, korzystające z przypadku, nieprzewidzianych okoliczności i spontanicznego, nieprzygotowanego działania. Akt prezentowania muzyki nie wymaga obecnie ani konieczności przygotowania utworu, ani udziału żywych muzyków. Na festiwalach muzycznych pojawiają się instalacje umożliwiające przypadkowym przechodniom tworzenie utworów/zdarzeń dźwiękowych, a w ramach nurtu field recordings powstają nagrania audiosfery, które są „utworami” bez kompozytora. Kto zatem tworzy muzykę, gdy nie ma twórcy? Być może nikt jej nie tworzy, a jednak ona powstaje? A może być i tak, że wcale nie trzeba jej tworzyć, a jedynie słuchać?
Rozmówcy: Rafał Mazur, Beniamin Głuszek, Marcin Barski
Prowadzenie: Tomasz Gregorczyk


12 września (środa), godz. 18.30 / Muzeum Inżynierii Miejskiej
LEM: URODZINY NA FESTIWALU SACRUM PROFANUM
Wydarzenie bezpłatne | wejściówki dostępne na evenea.pl
12 września, jak co roku w Krakowie, obchodzimy urodziny Stanisława Lema. Po raz pierwszy jednak zobaczymy się w ramach jubileuszu na Festiwalu Sacrum Profanum. W programie premiera książki „Boli tylko, gdy się śmieję” oraz wyjątkowe słuchowisko – „Solaris” na żywo. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


13 września (czwartek), godz. 17:00 / Spółdzielnia Muzyczna, ul. Gromadzka 46
INSTALACJA MUZYCZNA 
#TrashMusic to interaktywna instalacja Wojciecha Błażejczyka udźwiękawiająca przestrzeń siedziby zespołu Spółdzielnia Muzyczna. Jako źródła dźwięku wykorzystane zostaną elementy pomieszczeń oraz obiektofony - zużyte przedmioty codziennego użytku, używane w charakterze instrumentów. Dźwięki odpadów i odpady dźwiękowe generowane przez muzyków z zespołów Spółdzielnia Muzyczna oraz Hashtag Ensemble, a także publiczność, swobodnie przemieszczającą się po pomieszczeniach, będą przetwarzane na żywo i utworzą częściowo zakomponowaną, częściowo nieprzewidywalną strukturę muzyczną - dźwiękową reprezentację przestrzeni. 


14 września (piątek), godz. 17:00 / Arteteka
Rozmowa „Fragile”: „Play it again, Sam?"
spotkanie otwarte
Czy jazz jeszcze żyje, czy może już dawno umarł? Kiedyś afroamerykańska rytmika oraz improwizacja były muzyczną rewolucją. Czy po 101 latach od ukazania się pierwszej jazzowej płyty ta muzyka wciąż ma coś jeszcze światu do zaoferowania? A może powoli się klasycyzuje i staje muzyką dawną? Jak wypadają uchodzące za awangardowe nurty rozwoju jazzu na tle osiągnięć muzyki współczesnej i eksperymentalnej? Czy kontynuatorzy wywrotowych nurtów muzyki improwizowanej lat 60. wciąż zasługują na miano muzycznych buntowników? W skrócie – po co miłośnicy muzyki współczesnej i eksperymentalnej miałby jeszcze słuchać jazzu i muzyki improwizowanej?
Rozmówcy: Daniel Brożek, Piotr Tkacz, Wacław Zimpel 
Prowadzenie: Tomasz Gregorczyk 


15 września (niedziela), godz. 13:00 / Spółdzielnia Ogniwo
Warsztaty krytycznopisarskie „Fragile” i „Glissando”: Improwizacja kontrolowana?
obowiązują zapisy


15 września (sobota), godz. 16:00 / ICE Kraków – Kinnarps Coworking Garden
ROZMOWA „GLISSANDO”: RADIO, EMNCPCJ I GLISSANDO#35
spotkanie otwarte
Jeśli radiofonię rozumieć w poszerzonym znaczeniu (jako komunikację dźwiękową z użyciem fal radiowych), wówczas za początek polskiej radiofonii można uznać przejęcie austriackiej wojskowej stacji radiotelegraficznej w Krakowie, 4 listopada 1918 roku. W numerze #35, planowanym na jesień 2018, świętujemy zatem stulecie radia w Polsce! Spoglądamy na radio w wymiarze instytucjonalnym oraz społecznym, ujmując historię radia jako instytucji oraz medium. W naszym numerze ważne znaczenie odgrywają więc kategorie niezależności, emancypacji i wolności, zbieżne z programem Sacrum Profanum 2018. Interesujemy się związkami medium z władzą, przyglądając się radiu jako technologii sprawowania władzy i „nowoczesnej sztuki prowadzenia dźwiękowej wojny” przez różne ośrodki władzy oraz różnym działaniom wymierzonym przeciw status quo. Mapujemy ośrodki radia niezależnego i eksperymentalnego – w eterze, galeriach, internecie. Szczególne miejsce w naszej opowieści zajmuje sztuka radia (radio art / transmission art): hybryda powstała na pograniczach między teatrem, muzyką eksperymentalną oraz sztuką dźwięku. Przemieszczając się pomiędzy początkami radiofonii oraz współczesnością, proponujemy archeologię medialną radia jako medium, które od stu lat nieustannie kształtuje rzeczywistość. 
Rozmówcy: Antoni Michnik, Justyna Stasiowska (Glissando) 
Prowadzenie: Jan Topolski 


16 września (niedziela), godz. 12:00 / ArtetekaWywiad z Pauliną Owczarek i Michaelem Wertmüllerem
spotkanie otwarte
Od tysiącleci żywioły kompozycji i improwizacji rywalizują w historii muzyki. Ich relacje i proporcje wpływają nie tylko na finałowy kształt dźwiękowego strumienia, ale także na postawę samych twórców oraz odbiorców. Inaczej podchodzimy do strukturowanej improwizacji, inaczej do free improv, inaczej do kompozycji swobodnej, jeszcze inaczej do partytury graficznej lub konwencjonalnej. Tegoroczna odsłona Sacrum Profanum w programie gości wiele interesujących występów z pogranicza tych form: Fire! Orchestra pod wodzą Matsa Gustafssona zagra Schaeffera i Pendereckiego, Kasper T. Toeplitz zrealizuje wskazówki Éliane Radigue, zaś Ensemble Musikfabrik z Peterem Brötzmannem na czele weźmie się za utwory Anthony’ego Braxtona i Michaela Wertmüllera.

Przede wszystkim jednak przeprowadzimy wspólnie wywiad z dwojgiem muzyków szczególnie doświadczonych w tym obszarze, 16 września o 12.00 w Artetece. Paulina Owczarek to krakowska saksofonistka, członkini Instytutu Intuicji, założycielka Krakow Improvisers Orchestra. Współtworzy saksofonowe zespoły: samBar (barytonowe duo) i klasyczny kwartet Saksofonarium, grz również w duecie Nowe Nowe i audiowizualnej formacji HiQ.  Michael Wertmüller to szwajcarski perkusista i kompozytor, uczeń m.in. Mischy Mengelberga i Dietera Schnebla. Na festiwalu zabrzmi jego utwór antagonisme contrôlé na saksofon, perkusję, gitarę basową i zespół (2013-14) w interpretacji Petera Brötzmanna, Lucasa Niggli i Marina Pliakasa. Wywiad odbędzie się w postaci otwartego, publicznego spotkania, dyskretnie moderowanego przez prowadzących warsztaty, gdzie pierwszeństwo w zadawaniu pytań będą mieli uczestnicy warsztatów. Następnie dokonamy podziału nagrania audio w celu jego spisania i zredagowania oraz wspólnie wyszlifujemy materiał i doprowadzimy do owocnej publikacji na ww. stronach internetowych.
Rozmówcy: Paulina Owczarek, Michael Wertmüller
Prowadzenie: Tomasz Gregorczyk („Fragile”) i Jan Topolski („Glissando”)


17 września (poniedziałek), godz. 17.30 / ICE Kraków
Spotkanie z Olgą TokarczukW tym roku podczas festiwalu Sacrum Profanum zapraszamy na wydarzenie wyjątkowe – premierę opery ahat ilī – Siostra bogów, do której libretto napisała Olga Tokarczuk, a muzykę skomponował Aleksander Nowak. Poza dwoma spektaklami w reżyserii Pii Partum, w programie także spotkanie z twórcami tego niezwykłego dzieła. Olga Tokarczuk, Pia Partum i Aleksander Nowak w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiedzą o kulisach powstawania tego niecodziennego spektaklu. Czytaj dalej.

Pobierz darmową wejściówkę na: tokarczuksp.evenea.pl/